Bruggenspraak Hoe Romeins is de Romeinse brug bij Westhove? Tekening van de laat-achttiende- of vroeg-ne- gentiende-eeuwse tuinaanleg. Deze tekening is een vroeg-twintigste-eeuwse overtrek van een verloren origineel, (uit: Bos [red.], 'Land schapsatlas van Walcheren') Vrijwel iedereen die het park van het kas teel Westhove bezoekt, maakt een wande ling langs en over de vijver bij het kasteel. Over deze vijver liggen vier bruggen. Een van deze bruggen, de oudste en tevens van oudsher de grootste en voornaamste, is uitgevoerd in steen. Deze stenen brug intrigeert vanwege zijn bijnaam 'de Ro meinse brug'. De vraag rijst wat deze brug nu precies Romeins maakt. In 2010 ont stond, in het kader van een voorgenomen restauratie, de wens om meer kennis te vergaren over de brug en haar geschiede nis om zo een cultuurhistorisch verant woorde restauratie mogelijk te maken. Dit artikel is een voortvloeisel van een (bouw)historisch onderzoek, uitgevoerd door BAAC in 's-Hertogenbosch met me dewerking van M. Louws te Oostkapelle, en geeft onder andere een verklaring voor de naam van de brug en haar huidige voorkomen.' Niet oud Om met de deur in huis te vallen: de net gerestaureerde Romeinse brug was hele maal niet oud. Hij dateerde namelijk van ongeveer 1961 en was dus jonger dan men in eerste instantie zou hebben ge dacht. De brug was dus zeker niet door de Romeinen gemaakt, zoals in het verleden wel eens was geopperd door lieden met een rijke fantasie. Door het onderzoek van M. Louws weten we dat een boswachter met de naam Stroe verantwoordelijk was voor de bouw van de brug.2 Stroe nam niet alleen het initiatief voor de bouw, maar hanteerde ook zelf de troffel. Hij bouwde de brug grotendeels met oude bouwmate rialen: baksteen en natuursteen. Dat mate riaal had op zijn vroegst een laat-middel- eeuwse oorsprong. Dit kon worden vastge steld aan de hand van de formaten van de bakstenen en de profileringen en orna mentiek in het natuursteen. Van Romeins bouwmateriaal was volstrekt geen sprake, en het kan dus worden uitgesloten dat de brug haar naam dankt aan Romeins mate riaal dat Stroe erin verwerkt zou hebben. Wat heeft de boswachter ertoe bewogen om de brug te bouwen? Historische bron nen tonen aan dat Stroe de brug realiseer de op een plaats waar voorheen ook al een brug aanwezig was. Er is dus niet al leen sprake van bouw maar tevens van herbouw. De brug van Stroe heeft min stens één voorganger gehad. Die brug is tijdens de Tweede Wereldoorlog door de bezetters opgeblazen. De Duitsers deden V -j

de Wete | 2013 | | pagina 28