25 dit naar verluidt om de geallieerde troepen richting een door de Duitsers aangelegd mijnenveld te leiden.3 De ogenschijnlijk on beduidende vijverbrug kreeg daarmee een strategisch belang. Een bewijs voor de oorlogsverwoesting vormt een foto uit de jaren vijftig waarop een fragment van de kapotte brug is te zien. Na de oorlog heb ben restanten van de brug een tijdlang verspreid in het park gelegen. Uiteindelijk bracht boswachter Stroe de brokstukken bijeen. Hij maakte ze schoon en verwerkte ze vervolgens in de nieuwe brug. De verwoeste brug Wat weten we van die door de Duitsers verwoeste brug? Het is meer dan aanne melijk dat de oude brug gebouwd werd ten tijde van de aanleg van de vijver in het park, toen de kasteeltuin werd omgezet in een landschapstuin. In het boek Oostka- pelle in woord en beeld wordt, overigens zonder bronvermelding, geschreven dat de brug omstreeks 1810, vlak na voltooiing van de bouw, ineenstortte om vervolgens heropgebouwd te worden. Er zijn echter ook, net zo min onderbouwde, meldingen dat de vijver en de brug al aan het einde van de achttiende eeuw zijn aangelegd. Het is lastig, vooralsnog zelfs onmogelijk, om vast te stellen of de brug van het begin af aan als 'de Romeinse brug' bekend stond. De naam was in ieder geval aan het begin van de twintigste eeuw in zwang. Dit wordt bevestigd door beschrijvingen op an sichtkaarten uit die periode. Meestal wordt over de tuin geschreven dat deze is aangelegd in opdracht van Wilhel- mina Cornelia van den Brande en Adriaan Casper Slicher, die in 1799 door vererving hun intrek in het kasteel konden nemen. Nooit heeft iemand dit echter met bronnen of feiten weten te staven. Wat het onder zoek naar de tuin en de brug bemoeilijkt, is dat ook niet bekend is welke tuinarchi tect betrokken is geweest bij het ontwerp van de tuin. In het Zeeuws Archief bevindt zich, voor zover wij weten, enkel een onge signeerde kopie van het tuinontwerp.4 De Middelburger Pieter Schuppens (1769- Detail van een kaart uit de achttiende eeuw. Weergegeven zijn Domburg en het kasteel Westhove. Ten westen van Domburg is de loca tie van de Nehalenniatempel weergegeven. Ten noordwesten de zogenoemde verdronken wo ning der oude Gothen. (Zeeuws Archief, HTAM201) 1850) is vaak als ontwerper genoemd.5 Maar net zo vaak viel de naam van de Haarlemmer Jan David Zocher (1763- 1817).6 Beiden waren rond het begin van de negentiende eeuw als landschapsarchi tect actief op Walcheren.7 Het park is ont worpen in de zogenaamde landschapsstijl en heeft de voor die stijl karakteristieke slingerlanen, slingervijver met eilandje en de benodigde bruggetjes. Het plan geeft blijk van de overgang van de vroege naar de late landschapsstijl, mede vanwege het open karakter. De wijze waarop de paden en lanen zijn geprojecteerd in combinatie

de Wete | 2013 | | pagina 29