28 Romeins wordt genoemd, is nog niet af doende beantwoord. Het meest aanneme lijk is dat er in de brug een steen, een sculptuur of een reliëf uit de Romeinse tijd zat. Een dergelijke steen (of stenen) zou in een nisje gevat kunnen zijn geweest in de brug of in de pylonen die de brug sierden. Over Romeins materiaal in de omgeving van Domburg is vrij veel bekend. In het verleden spoelde er wel eens natuursteen aan op het strand tussen Domburg en Oostkapelle. Het betrof dan bouwmateriaal afkomstig van een Romeinse nederzetting die voor de huidige kust bij Domburg heeft gelegen. Deze nederzetting was ontstaan op een strandwal. In de middeleeuwen werd de toen in ruïneuze staat verkerende nederzetting door de zee verzwolgen. Aan het aanspoelen van Romeinse (bouw)- materialen gaat vaak een storm vooraf. Dit was ook het geval in 1647. In dat jaar spoelde een groot aantal fragmenten aan van een tempel, gewijd aan de godin Ne- halennia. Deze gebeurtenis is door de Mid delburgse landschapsschilder Hendrik van Schuylenburgh (ca. 1620-1689) vastge legd.16 De vondst van Romeins materiaal in 1647 is vrij goed gedocumenteerd vanwe ge haar spectaculaire karakter. Naast een groot aantal tekeningen zijn er brieven waarin over de vondst wordt geschreven.17 De aangespoelde materialen hebben schijnbaar lange tijd op het strand gele gen. Pas in 1666 werden ze op last van de autoriteiten van Middelburg - de stad was tussen 1648 en 1679 eigenaar van Dom burg en Oostkapelle - in de kerk van Dom burg ondergebracht.18 In 1848 was er brand in de kerk en stortte de toren van de kerk in. Daarbij gingen veel van de stukken van de Nehalenniatempel verloren. Nehalennia Tijdens het onderzoek naar de Romeinse brug werd in de Zeeuwse Bibliotheek een brief uit 1867 aangetroffen waarin expliciet melding wordt gemaakt van Romeins beeldhouwwerk in de brug. Er is sprake van een Nehalenniasteen. De brief is ge schreven door Johannes Frederiks19 en ge richt aan Meinardus Lantsheer.20 Frederiks schreef: "Ik ben heel nieuwsgierig uit Uwe Excellentie volgende aflevering onder an dere te vernemen welke wapenschilden bedekt zijn (1795) in de kerk van Oostka pelle, uit hetgeen ik in de 'Kroniek van het Historisch Genootschap' 1855 p. 70 lees, zal de opgave wel in 'Zelandia lllustrata' voorkomen. Nu ik mijn gedachten éénmaal daarheen (naar de Zelandia lllustrata) ver plaatst heb, verwacht ik ook met belang stelling Uwe Excellentie uitspraak over den Nehalinniasteen [sic, red.] in de antieken brug te Westhoven, waarover dr. Janssen

de Wete | 2013 | | pagina 32