Detail van een ook door Stroe) hergebruikt ka piteel, 2010. (foto: G. Oldenmenger) middelen die Stroe tot zijn beschikking had, lijkt het niet waarschijnlijk dat hij de landhoofden volledig opnieuw heeft ge bouwd. Naar later bleek, kan er wel het een en an der worden aangemerkt op de bouw- en metselcapaciteiten van de boswachter. Een deel van de spitsgebogen overbrug ging was namelijk ingestort en op een groot aantal plaatsen was scheurvorming opgetreden. De problemen zullen te herlei den zijn geweest tot de fundamenten van de brug, maar een belangrijke factor was ook dat Stroe metselde met een diversiteit aan sloopmateriaal. Stroe combineerde bakstenen van verschillende formaten in een wild metselverband, hetgeen de deug delijkheid van het metselwerk niet ten goe de kwam. Dit was onder meer te zien aan de nagenoeg verticale scheuren die op verschillende plekken in het metselwerk waren ontstaan. De bakstenen vertoonden zoals gezegd een grote diversiteit. Stroe wisselde bakstenen met een dikte van 4 tot 4,5 centimeter af met stenen die bijna twee keer zo dik waren. Strekken waren in het zichtwerk niet of nauwelijks waar te ne men. Er waren vrijwel uitsluitend koppen en afgehakte stenen te zien. Buiten de di versiteit in afmeting, waren er ook verschil len in baksel en herkomst te duiden. Op enkele plekken waren groenverglaasde bakstenen te vinden, op andere stenen be vonden zich restanten van pleisterwerk. Hier en daar waren zelfs machinaal ge vormde stenen toegepast. Het is verleide lijk om aan te nemen dat het materiaal deels afkomstig was van het kasteel West- hove zelf. Door Robide van der Aa weten we dat er in 1841 een steen in de brug ge zeten heeft met daarop het jaartal 1579. Van der Aa suggereert dat het materiaal in de brug afkomstig is van de oude voorburg van Westhove. Monument Een lastige kwestie ten aanzien van de restauratieplannen eind 2010 - de brug is rijksmonument - was de vraag of de brug in haar toenmalige hoedanigheid moest worden gerespecteerd of dat teruggegaan moest worden naar het oorspronkelijke ontwerp, dat beter in de context van de tuin paste. Uiteindelijk is ervoor gekozen om de in 2010 bestaande situatie als uit gangspunt te nemen en het uiterlijk van de brug van boswachter Stroe te behouden. Daartoe werd de brug geheel afgebroken en met hergebruik van materiaal opnieuw opgemetseld, nu op een palenfundering.

de Wete | 2013 | | pagina 39