Groot Engelenburg en Klein Engelenburg 36 Buitenplaatsen en herenhuizen aan de Oude Vlissingseweg OflTgOV nuu/V Langs de Oude Vlissingseweg hebben di verse buitenplaatsen gelegen. Net voorbij Groot Abeele, links van de weg naar Oost- Souburg, ligt een groot bebost terrein waar vroeger de buitenplaats Groot Engelen burg lag met daarnaast de hofstede Klein Detail van de Kaart van Walcheren van DJ. Carel en A. Hattinga (Amsterdam: lsaak Tirion, 1753). Engelenburg, die later werd omgevormd tot de buitenplaats Zuidvliet. Die laatste lag dicht bij het Ronde Putje. Groot-Engelenburg Op de kaart van Hattinga van circa 1750 wordt alleen Engelenburg genoemd, maar pal ernaast, richting Souburg, staat nog een ander - naamloos - hof ingetekend. In de Kadastrale Atlas van 1832 wordt zowel een Groot Engelenburg als een Klein En gelenburg vermeld. De hoven lagen op een kreekrug, een zanderige, voormalige kreekbedding. De relatief hoger gelegen kreekruggen zijn geschikter voor bewoning dan de lager gelegen kleigronden. Op deze kreekrug zijn eerder al bewonings- sporen gevonden uit de Romeinse tijd (van rond het jaar 300). Toen de gemeente Vlissingen in het begin van deze eeuw uitbreidingsplannen ontwik kelde voor Souburg-Noord, diende er eerst archeologisch onderzoek te worden ver richt. In augustus 2002 werd begonnen met het onderzoek op een weiland net bui ten de bebouwde kom van Abeele, onge veer waar nu de nieuwe brede school Het Kroonjuweel staat. De gemeente had daar voor het onderzoeksbureau Archeo-Media uit Nieuwerkerk aan den IJssel ingescha keld. Het werk werd grondig aangepakt, er werden maar liefst vierhonderd boringen verricht, allemaal met de hand. Dit eerste onderzoek gaf aan waar de zeven proef- sleuven gegraven moesten worden. Bij het graven van de eerste sleuf stootte men reeds op oude funderingsresten, ver moedelijk uit de achttiende eeuw. Daar vóór moet daar al eerder zijn gebouwd, want een aantal van de opgegraven ste nen bleek hergebruikt te zijn. In een andere sleuf werden stukken van een fundering aangetroffen die nog geheel intact waren. Men vond daar ook fragmen ten van gebruiksvoorwerpen als potten en schalen en een veldoventje. Sommige voorwerpen lagen op slechts enkele deci meters onder het maaiveld. Doordat het gebied door de eeuwen heen weiland is geweest, is de bovenste grondlaag weinig omgewoeld en zijn er niet eerder, bijvoor beeld door ploegen, restanten aan de op pervlakte gekomen. Aan de hand van het verrichte veldonderzoek, de opgravingen en de gevonden voorwerpen kon vastge steld worden dat het hier vrijwel zeker de buitenplaats Groot Engelenburg betrof.

de Wete | 2013 | | pagina 44