39 "Den Kooper zal gehouden zijn de huur van den hovenier, tegen honderd Zeeuw- sche rijksdaalders in 't Jaar, mitsgaders vrije woning, groentens en verder volgens 's lands gebruik tot Mei 1786, gestand te doen." Koper van het landgoed en de gebouwen werd Abraham Chevaal, een landbouwer uit Oost-Souburg. De koopsom bedroeg 6.000 gulden voor de gebouwen en lande rijen en 1.200 gulden voor de losse goede ren (ploegen, eggen en gebruiksvoorwer pen). Omdat in de verkoopvoorwaarden sprake was van afbraak, was de reden van de aankoop waarschijnlijk het verkrijgen van landbouwgrond. Het is niet erg waar schijnlijk dat een landbouwer behoefte had aan twee woningen en zeker niet aan een groot, oud en vervallen herenhuis. Daarom liet de verkoper als voorwaarde in de ver koopakte opnemen dat hij, bij eventuele sloop van het huis en dempen van de vij ver, zowel het schilderij 'De Zeeslag bij Schooneveld' als vijftig goudvissen naar keuze zou krijgen. In 1791 werd Abraham Peper, landbouwer met veel land in Souburg en Welzinge, ei genaar van de hofstede Engelenburg. In de desbetreffende transportbrief wordt wel melding gemaakt van een huis en een schuur maar niet van een herenhuis. Ook in de Kadastrale Atlas (1832) wordt geen tweede woning meer vermeld. Het is dus zeer waarschijnlijk dat het herenhuis al aan het eind van de achttiende eeuw werd gesloopt en dat de buitenplaats toen werd omgevormd tot een gewone hofstede. Rond 1800 kwam de hofstede Engelen burg in bezit van de familie Ermerins uit Zierikzee en in 1840 van Margaretha IJs- selstein. Dertig jaar later stond het hof op naam van Johannes Adriaan Tak, koop man en bankier uit Middelburg. Tijdens diens leven vond er volgens de registers van de Polder Walcheren een terreinveran dering plaats en daarna was er alleen nog maar sprake van bouw- en weiland. Ver moedelijk is toen de boerderij dus ook af gebroken. Daarna was er op die plek geen sprake meer van bebouwing, tot 1943 toen er voor Opgravingen Engelenburg, (foto: Jan Kaljouw, 2002) rekening van landbouwer Ko Louwerse een landbouwschuur werd neergezet. Zijn boerderij, die net voorbij Abeele aan de tankgracht stond, werd gesloopt vanwege benodigd schootsveld voor de nabijgele gen Duitse bunker. Schrijver dezes heeft als krullenjongen bij de firma Haeck nog aan de bouw van deze schuur meege werkt. Klein Engelenburg Over Klein Engelenburg is niet veel te zeg gen. Door de Hattinga's (circa 1750) wordt het hof niet genoemd. Alleen in de Kada strale Atlas wordt het (in 1832) vermeld. Het was toen niet veel meer dan een ge wone hofstede met enkele percelen boom gaard en moestuin, in elk geval geen 'bui ten', en het is dan ook de vraag of het dat

de Wete | 2013 | | pagina 47