Vadertje 'Ie 'eit 'n smouze natuur voordien ooit is geweest- Vermoedelijk heeft het maar kort bestaan en, de naam Klein Engelenburg zegt het al, was het van geringe omvang. Rond 1830 was deze hofstede eigendom van Janna Janse, echtgenote van Pieter Melis te Serooskerke. Daarna kwam ze in bezit van Lein Suurmond, landbouwer te Oost-Souburg. De erfgenamen van Suur mond verkochten de hofstede in 1858 weer aan de bekende aannemer en grond bezitter Dirk Dronkers, de man die heeft geijverd voor aanleg van de Zeeuwse spoorlijn. Deze Dronkers heeft de hofstede omgevormd tot een echte buitenplaats met 'terreinen van vermaak' als stukken bos, een park, een vijver en een nieuw heren huis. Dat huis kreeg de naam Zuidvliet en het heeft standgehouden tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw. Daarover hoop ik nog een artikel te publiceren. Jan Kaljouw Bronnen: -Zeeuws Archief (ZA), Middelburg, Rechter lijk Archief Zeeland 1650-1795. - ZA, Overloper Zuid-Watering 1560. - ZA, Registers Polder Walcheren 17de-19de eeuw. - ZA, Notarieel Archief 1843-1900. - Gemeentearchief Vlissingen, bevolkingsregis ter Oost- en West-Souburg 19de eeuw. - Gemeente Vlissingen, verslag Archeologisch Onderzoek 2002. t Scheldwoord Smous is een scheldwoord voor jood. Het is afgeleid van het Jiddische woord Mau- sche dat Mozes betekent, in het He breeuws Mosje. Figuurlijk betekent smous: bedrieger of sjacheraar. Iemand met een smouze natuur is een persoon met een slechte reputatie. Biggekerke, Koudekerke, Oostkapelle, Se rooskerke en Westkapelle hadden een Smouzegank. Een smal straatje of steeg is in het dialect een gank. De eerste voorzitter van de Heemkundige Kring Walcheren, J.L. van Leeuwen uit Vlissingen, wist zich te herinneren dat er in Biggekerke een Smouzegank was. In Koudekerke lag de ingang van de Smouzegank links van het voormalige ge meentehuis. Door een poortje kwam men in het steegje waar in het begin van de twintigste eeuw nog een armoedig huisje stond dat werd bewoond door Marien de Koster en zijn vrouw Jewantje van Eyze- ren. De eerste predikant van Oostkapelle, Jo hannes de Pourck, kocht in 1588 een huis

de Wete | 2013 | | pagina 48