aan de zuidkant van het dorp Oostkapelle. Naast dit huis was een steegje dat toe gang gaf tot de molen en een waterput. De Pourck vroeg aan schout en schepenen toestemming om zijn woning te vergroten. Door de verbouwing zou het steegje naast zijn woning niet meer publiekelijk toegan kelijk zijn. Hij kreeg toestemming omdat schout en schepenen van oordeel waren dat de inwoners van Oostkapelle nog van een ander slop gebruik konden maken om bij de molen en de waterput te komen. "Een van die sloppen is ongetwijfeld het steegje, dat men den naam heeft gegeven van smouzengang, eene benaming die men ook elders aantreft en alleen aan duidt, dat het daar niet veel meer dan een verachtelijke buurt is", aldus H.M. Kesteloo, schrijver van het boekje Oostkapelle in woord en beeld. De Smouzegank in Serooskerke is alleen uit mondelinge overlevering bekend. Het was een doodlopend steegje op de Vrou- wenpolderseweg, ter hoogte van huisnum mer 5. In Westkapelle werd de Rookstraat in de volksmond de Smouzegank genoemd. Verklaring Smouzegank Kesteloo duidt de Smouzegank in Oostka pelle dus aan als een "verachtelijke buurt". Voor iets dat wordt veracht, kan men geen respect opbrengen. Was dat omdat er één of meerdere joden woonden? Als er "een verachterde buurt" had gestaan, dan zou het een gebied zijn geweest dat achteruit ging, verloederde. De Smouzegank in Westkapelle is waar schijnlijk om een andere reden zo ge noemd. De schrijvers van het boek De we vers dat zijn er geen herendat over de calicotfabriek en de wevers van Westkapel- De 'Smouzegank' van Serooskerke is een dood lopend straatje dat uitkomt op het kerkplein, (uit: F. van den Driest let al.], 'De veldnamen van Serooskerke, Veere, Vrouwenpolder, Mid delburg': Heemkundige Kring Walcheren, 1989, krt. 3) In verband met de veiligheid vroeg de heer Huibregtse een loshangenden boomtak aan het Zuidkerkepad te doen verwijderen, wat zal gebeuren. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat, naar aanleiding van een door den heer Louwerse gedaan verzoek, prijsopgaaf is ingekomen voor het plaat sen van een Jweetal lantaarns, één in den Smouzegang en één in de Krekel straat. Besloten werd daaiy^p tot plaat sing van deze lantarens. De gemeenteraad van Westkapelle besluit in november 1930 tot plaatsing van een lantaarn in de Smouzegang, op dat moment dus de offi ciële benaming van het straatje. (Krantenbank Zeeland, Middelburgsche Courant, 22 novem ber 1930, pag. 6) Ie gaat, geven als verklaring: "Misschien is deze antisemitische benaming ingegeven door de reputatie van de joodse eigenaren van de aan de Rookstraat geadresseerde weverij en daarmee een laatste restant

de Wete | 2013 | | pagina 49