Over de veroorzakers bestaat de laatste tijd discussie. Ton Goossens betoogt in zijn recentelijk verschenen boek Gestold Verle den dat het centrum door brand verloren is gegaan na gericht Frans artillerievuur. Hij baseert zich vooral op gevonden Franse blindgangers, maar ook op documenten, krantenberichten en foto's uit buitenlandse en niet-Zeeuwse archieven. Daarmee is een controverse ont staan omdat zijn bevindingen over die rampdag, 72 jaar na dato, wel op bewijskracht zijn ge baseerd. Gelijktijdig komt daar mee ook het bestaansrecht van de vele monumenten in Middel burg ter discussie die specifiek herinneren aan een Duits bom bardement. Goossens gaat in zijn voordracht in op wat er gedurende die dagen is gebeurd. Over de militaire situatie en de strijdende partij en. Ook over het civiel bestuur en de hulp verlenende organisaties in bange dagen; over hun inzet en de nasleep. De toenmalige Middelburgse autoriteiten wisten al tijdens die rampdag dat de stad door de Franse artillerie was beschoten. De bewijzen lagen op straat, maar de emoties bepaalden de schuldvraag... Woensdag 26 juni 2013 Dorpswandeling Koudekerke We kennen in Nederland natuurlijk Koude kerke aan den Rijn en het verdronken dorp Koudekerke op Schouwen, maar ook Bel gië had zijn (inmiddels geheel verdwenen) dorp Koudekerke, Frankrijk heeft er zelfs twee, Koudekerke-dorp en Koudekerke- nieuw, maar wij hebben ons Koukerke! Dat Koudekerke was vroeger een zeer uit gestrekte gemeente. Ouderen weten nog wel dat in Middelburg het slot Ter Hooge, de buitenplaats Toorenvliedt en het buurtschap 't Zand toch echt bij Koudekerke hoorden. Ook bewoners van Lammerenburg (nu Vlissingen) voelden zich vroeger meer Kou- kerkenaren dan Vlissingers. Wordt de bijnaam moppenvre- ters nu nog wel gehoord? Koudekerke heeft meer rijksmo numenten dan men op het eerste gezicht zou denken. Naast de Michaëlskerk en de molen De Lelie zijn er nog elf! We verklap pen ze hier niet, ze komen zeker aan de orde in het praatje van de gidsen die ons op 26 juni zullen rondleiden. We verzamelen ons om 19.00 uur in de Michaëlskerk op het Dorpsplein, alwaar een korte toelichting wordt gegeven en een film wordt vertoond. Na de koffiepauze volgt de rondwandeling met gidsen. Uiter lijk om 21.30 uur sluiten we af. Woensdag 26 juni 2012, Michaëlskerk, Koudekerke, 19.00 uur.

de Wete | 2013 | | pagina 67