Feiten en mededelingen 60 Koninklijke Marine 525 jaar Op 8 januari 2013 was het precies 525 jaar geleden dat met de uitvaardiging door Maximiliaan van Oostenrijk van de Ordon nantie op de Admiraliteit een permanente marineorganisatie voor de Nederlanden werd gesticht. Veere mag zich erop beroe men dat die organisatie vanuit deze stad werd geleid en is dus de bakermat van de Nederlandse zeemacht. Veere was in die dagen een belangrijke vlootbasis, strate gisch gelegen in het centrum van de eco nomische wereld. Vanuit kasteel Zanden- burg regeerden de heren van Veere over het grootste deel van het eiland Walche ren. De Ordonnantie van 1488 omvat 24 artike len die variëren van het vastleggen van het maritiem oppergezag, de maritieme recht spraak, het gevangen nemen van zeero vers, de afgifte van paspoorten, het voeren van oorlogsvlaggen en -banieren, tot het onderhouden van vuurbakens in oorlogs tijd. Dit alles werd officieel vanuit Veere ge regeld. In 1560 werd de Veerse oorlogs vloot verkocht en kwam er een einde aan de admiraliteit van Veere. In 2013 wordt op Walcheren een aantal activiteiten en evenementen rond het 525- jarig bestaan van de marine georgani seerd. Vanaf 27 april is in het stadhuismu seum in Veere de kleine expositie 'Zeeland Boven' te bezichtigen. Hierin wordt aan de hand van oude land- en zeekaarten de ge schiedenis van Zeeland zichtbaar gemaakt als maritiem gewest, en die van Veere als geboorteplaats van de marine. Op 31 mei en 1 juni zal de Koninklijke Ma rine haar jubileum met Veere vieren. Een week later zal in Middelburg hetzelfde ge beuren, maar dan in combinatie met de Zeeuwse veteranendag. 'kJ Eind juni zal het jubileumjaar zijn landelijk hoogtepunt bereiken met de Marinedagen en Sail Den Helder. Eind augustus worden de festiviteiten in Zeeland afgesloten met Sail De Ruyter, waarbij ook het nieuwe marineschip Zeeland in dienst zal worden gesteld. Kortingsactie verlengd Door een fout in de distributie heeft een groot aantal lezers de kortingsactie voor de publicatie Varen over Veerse watergan gen van Aad de Klerk gemist. Zie de be spreking op pag. 47 van deze Wete. Daar om heeft de uitgever, Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, besloten de actie te ver lengen. Op vertoon van dit nummer van De Wete kunt u het boekje (winkelprijs 15,-) alsnog kopen voor de speciale prijs van 10,- aan de balie van SCEZ aan de Looierssingel, hoek Armeniaans Schuit- vlot, in Middelburg. U kunt daar terecht van maandag t/m donderdag 9.00-16.30 uur en vrijdag 9.00-12.30 uur. De actie loopt nog tot 1 juni 2013. Overlijden Bij het ter perse gaan van dit nummer van De Wete bereikte ons het droevige bericht van het overlijden van Lourus Louwerse. Hij heeft in het januarinummer nog kunnen vertellen over zijn vader Adriaan, chauffeur op Duinvliet. Wij wensen de familie veel sterkte toe.

de Wete | 2013 | | pagina 68