KJ Bij dit nummer 2 f2x Als u deze Wete leest zijn grote delen van Walcheren in Oranjestemming. Met de in huldiging van koning Willem-Alexander op 30 april 2013 komt er een eind aan de tra ditie van 123 jaar koninginnen op de Ne derlandse troon. Walcheren heeft altijd rui me belangstelling gehad van onze vorstin nen. Koningin Beatrix heeft zowel in 1981 (Veere) als in 2010 (Middelburg) Koningin nedag met de Walcherse bevolking ge vierd. Het eerste bezoek van koningin Wil- helmina aan Walcheren was van 21 tot en met 25 augustus 1894. Ze was toen 13 jaar en zou in 1898 worden ingehuldigd. Haar moeder, koningin-regentes Emma, vergezelde de jonge vorstin bij haar tocht over het eiland. De eerste regels van een welkomstgedicht dat in de Middelburgsche Courant werd gepubliceerd, luidden: "Zijt gegroet, Gij Koninginnen! Welkom in d'aloude vest. Hoofdplaats van het lang miskende, nu herlevend Zeeuwsch ge west." Koningin Wilhelmina en haar dochter koningin Juliana zouden vaak voet op Wal cherse bodem zetten. In de abdij van Mid delburg waren speciale kamers ingericht zodat de vorstinnen hier kon overnachten. Veel inwoners van Walcherse steden en dorpen zullen een herinnering hebben aan een bezoek van Wilhelmina, Juliana of Beatrix. Als men niet weet wanneer iets precies is gebeurd kan men zijn toevlucht zoeken tot een ruime tijdsaanduiding zoals "toen va der nog leefde" of "voor" of "na de oorlog". "Toen Juliana nog koningin was" komt ook voor. Het zijn kantelpunten voor onze her innering. Herinneringen waarover men graag leest en schrijft in De Wete. Ook in dit nummer is dit het geval. Het vergaan van de Meer kerk in 1946 wordt door Jules Braat levend gehouden. J.D. de Voogd heeft in 1944 meegemaakt dat een groot voorwerp over vloog; "een raadselachtig voorval", zo schrijft hij. A.R. Koppejan tekende uit het geheugen van de familie Joosse een eeuw geschiedenis van het gelijknamige autobe drijf in Vlissingen op. Hans Krabbendam neemt ons mee naar de Verenigde Staten waar Walcherse emigranten de herinnering aan hun voormalige Walcherse woonplaat sen in de namen van hun plantages levend hielden. Velen van ons zullen ooit over de Romein se brug bij kasteel Westhove in Oostkapel- le hebben gewandeld. In 2012 is de brug gerestaureerd en naar aanleiding daarvan deed Geert Oldenmenger onderzoek naar de geschiedenis. Hij kan veel ophelderen over dit merkwaardige bouwwerk. Het eer ste 'Walcherse' boek dat Aad de Klerk ooit kocht was aanleiding tot het schrijven van een aantal dierbare herinneringen aan de Walcherse heemkundigen Barthel de Meij en zijn zoon Henk de Meij. Met Jan Kal- jouw wandelen we langs de Oude Vlissing- seweg en staan stil bij de buitenplaatsen Groot en Klein Engelenburg. De herinne ring aan een Walchers gezegde van Jan Vader weet Frans van den Driest te verbin den aan de geschiedenis van de joden in de veertiende tot de negentiende eeuw. Dankzij deze auteurs wordt weer het nodi ge uit de Walcherse geschiedenis aan de vergetelheid ontrukt. De redactie

de Wete | 2013 | | pagina 6