De militie lost saluutschoten. Aquarel van Wim Abeleven, Veere 1966. (collectie J.H. Mi- davaine) Ode Pensionaris Johan Steengracht uit Middel burg schreef in de eerste week van april een ode aan de tsaar. Waarschijnlijk heeft hij het lofdicht voorgedragen toen de mo narch deze stad bezocht. Naast de vele loftuitingen lezen we in het gedicht het vol gende fragment waarin de schrijver zijn vreugde uit over de komst van de vorst naar een drietal Zeeuwse steden: "Ons Zeeland, 't welk met drie paar steden Ontworstelt 't dreigend Zeegevaar, Als 't door de golven werd bestreden, Wierd nimmer grooter vreugd gewaar, Als nu 't ons beuren mag t'ontmoeten Zoön magtigsten Monarch, en Vorst, En op haar stromen te begroeten U, die de kroon van Rusland torst." De drie genoemde steden waren Veere, Vlissingen en Middelburg, waarvan bij het schrijven van het gedicht bekend was dat de tsaar die zou bezoeken. Onder de titel 'De Czaar in Zeeland' is het gedicht samen met ander werk van Johan Steengracht, Pieter de la Rue en Pieter Boddaert opge nomen in de bundel Dichtlievende tydkor- tingendie in hetzelfde jaar in Leiden ver scheen. Vlissingen Omdat tsaar Peter nog een ingelast be zoek aan Dordrecht bracht, duurde het tot donderdag 8 april voor hij met het staten- jacht bij Zijpe in de Zeeuwse wateren aan kwam. Om tien uur loste de commandant van het Zeeuwse schip dat zijn komst had afgewacht drie schoten, die vanaf het sta- tenjacht met vijf schoten werden beant woord. Onder begeleiding van de Zeeuwen voer men naar Vlissingen. Nog voor de middag werd fort Rammekens bereikt. Daar werden vanaf het schip dat daar lag en vanaf de wal drie schoten gelost, die door het statenjacht met vijf schoten wer den beantwoord. Om drie uur kwam men ter hoogte van Vlissingen. Uit alle kanon nen van de stad werd drie keer gevuurd en vanaf het statenjacht werd met vijf schoten geantwoord. Nadat het jacht in de haven was afgemeerd kwamen de afgevaardig- den van de provincie, een deputatie van de stad Middelburg en vice-admiraal Ge- leijn Evertsen aan boord om de tsaar te verwelkomen. Na een overnachting op het jacht bracht de monarch de volgende dag per rijtuig een bezoek aan de Vlissingse sluizen en vestingwerken. Bij de zeedijk trok een hei- ploeg, die druk bezig was een zware paal in te heien, zijn aandacht. Vervolgens be zichtigde hij het droogdok waar een oor logsschip op de blokken stond. Een sloep je dat erbij lag, wilde hij graag hebben, hetgeen men hem niet kon weigeren. Om drie uur 's middags vertrok het gezel schap voor een rijtoer naar Middelburg.

de Wete | 2013 | | pagina 13