i- HL 1 Schip in het droogdok te Vlissingen, 1717. Uit Gargon, 'Walcherse Arkadia', 2de deel 3de druk, 1755. (collectie J.H. Midavaine) Bij het binnenrijden van de stad werd drie keer uit alle kanonnen geschoten. Door het ontbreken van Middelburgse archivalia is het niet meer mogelijk na te gaan wat de tsaar in die stad heeft bezichtigd. Ook een reisgenoot die een dagboek heeft bijge houden schrijft er met geen woord over, zodat het uitstapje waarschijnlijk weinig in den en de burgemeesters aan boord om afscheid van de tsaar te nemen. Om twaalf uur was het hoogwater en vertrok de tsaar met hetzelfde jacht als waarmee hij geko men was naar Brabant. Het schip dat hem bij Vlissingen had opgewacht, begeleidde hem. Toen men het zeegat koos, werd vanaf het druk heeft gemaakt. Na ongeveer een uur keerde het gezelschap 's avonds naar Vlis singen terug, waar de tsaar weer op het jacht overnachtte. Afscheid Op zaterdagmorgen 10 april verliet het sta- tenjacht de haven van Vlissingen en voer door de sluis naar zee. Vanwege ongunstig tij moest achter de sluis op hoogwater wor den gewacht. Hier kwamen de gedeputeer- Vlissingse fort met alle kanonnen drie keer geschoten, wat door vijf schoten van het statenjacht werd beantwoord. Daarna wer den vanaf de vesting en het daarbij liggen de schip eveneens drie schoten gelost, die ook met vijf schoten werden beantwoord. Vervolgens loste het jacht dat hen bege leidde vijf schoten en keerde terug. Met evenveel schoten werd het beantwoord. Men voer tot men om vijf uur bij 'Poldorp'2 wegens de sterke stroming voor anker moest gaan. Dit dorp lag vier uur gaans van Vlissingen. Om negen uur werd het anker weer gelicht en voer men tot half twee 's nachts door om vervolgens op-

de Wete | 2013 | | pagina 14