Dankzij Geertje Honderd jaar huize Kaljouw leerd gezelschap van Nederlanders, Fran sen (gevluchte hugenoten) en Afrikanen (slaven). Die laatste bevolkingsgroep werd in administratieve documenten in die tijd opgedeeld in 'werknegers' en 'vrije negers'. Er wordt zelfs separaat melding gemaakt van één "kindmulat", een kind van ge mengd ras. In 1676 ging Tobago in bestuurlijk opzicht van de Zeeuwen over naar de Admiraliteit van Amsterdam. De Nederlandse kolonisa tie kwam in december 1677 ten einde toen Franse troepen tijdens de oorlog met de Republiek met een gelukstreffer een kruit magazijn wisten op te blazen en zo de Ne derlandse defensie vleugellam maakten. Een van de Zeeuwen die het vege lijf wist te redden, was ene Gillis Paeijs. We vin den hem terug in een zogeheten lidmaten boek van de Nederduits Gereformeerde kerk in Vlissingen, met de aantekening dat In 1912 werd ons huis in de Van Teijlingen- straat in Oost-Souburg gebouwd. Tot 1934 heette het de Schoutstraat. Het jaartal staat op de 'eerste steen'. Flonderd jaar geleden, in 1913, trokken de eerste bewo ners erin. Wij kochten het huis in 1955 voor ruim zesduizend gulden, veel geld in die tijd. Door de staat waarin het verkeerde ging er jarenlang veel vrije tijd in zitten. Mijn vrouw en ik wonen er nu alweer 57 jaar met ple- hij van Tobago kwam. Gillis woonde in 1678 weer veilig en wel in Vlissingen, in de Walstraat. Op Tobago zijn weinig tastbare herinnerin gen aan het Zeeuwse verleden te vinden. De straatnamen Dutch Fort en Jan de Moor Road en een paar Zeeuwse kanon nen zijn zo'n beetje het enige. Heeft Walcheren nog herinneringen aan het Caraïbische eiland? Ja, zij het ook mi niem. Vlissingen heeft de Tobagolaan, als verwijzing naar het eiland dat ooit in Zeeuwse handen was. Gelukkig zijn er nog veel archiefstukken te vinden in het Zeeuws Archief in Middelburg en het Na tionaal Archief in Den Haag, waardoor we de Walcherse avonturen op Tobago kun nen volgen. Jaco Simons zier en we hopen dat het zo nog een poos je mag doorgaan. Merkwaardige huwelijksvoorwaarde Opdrachtgever voor de bouw, en tevens voor de bouw van vier andere huizen aan de Schoutstraat, was Hendrik Johannes Buurman, een caféhouder en bottelier uit Vlissingen. De aannemer was Jan Willem Postema, de toekomstige schoonzoon van Buurman. Hij was nog maar negentien jaar

de Wete | 2013 | | pagina 31