De Wete weet het waren Jan Willeboordse, geboren in 1855, en Elisabeth Willeboordse, geboren in 1854. De foto moet gemaakt zijn tussen 1940 en 1944. De drie meisjes op de foto zijn hier vermoedelijk rond de zeven jaar en zouden nu dus ongeveer tachtig jaar kunnen zijn. Ik ben heel erg benieuwd wie die drie meisjes zijn en of iemand weet bij welke gelegenheid deze foto gemaakt is. Mijn moeder is inmiddels 93 jaar en kan mij dat niet vertellen." Uw reacties kunt u richten aan het redac tiesecretariaat, zie de binnenzijde van de omslag van dit blad. Vogelschieten Op de vraag wie er iets meer kon vertellen over de prachtige prent 'Vogelschieten' in de april-Wete ontvingen wij verschillende reacties. Martin Maas uit Domburg brengt ons een heel eind op weg: "De tekening is gemaakt voor het boek Nederlandsche Kieederdrag- ten en Zeden en Gebruiken naar den Na tuur getekend uit 1857 van Valentijn Bing en Jan Braet von Überfeldt. Het is plaat nummer XIII in dat boek. Bij de tekening staat vermeld: 'Voorstellende het vogel schieten op Walcheren'. "Braet von Überfeldt (1807-1894) en Bing (1812-1895) waren leerlingen van de schil der J. Kruseman. Ze werkten in Amster dam als kunstschilder en gaven tekenon derwijs aan de normaalschool (kweek school) voor onderwijzers, Braet von Über feldt was mentor van Piet Mondriaan. "De tekening is een voorstelling van het gaaischieten zoals het nu nog op Walche ren in Domburg en Westkapelle wordt ge houden. Het is een Walchers tafereel. Dat is te zien aan de kleding van de personen. Het is de Walcherse dracht uit het midden van de negentiende eeuw. "Op de duinenrij links van de stinge (staak waarop geschoten wordt) staat een ge bouwtje. Dat zou een vierboet of vuurbaak kunnen zijn. Deze bakens voor de scheep vaart stonden in de duinen langs de hele kust van Walcheren. "Waar de tekening gemaakt is, is niet hele maal duidelijk. In Domburg wordt tijdens de kermis nog steeds naar de gaai geschoten in de duinen. In Oostkapelle werd tot 1914 naar de gaai geschoten in de duinen bij Ei kenoord, en daar stond ook een vierboet. In Vrouwenpolder werd op gelijksoortige manier in de duinen naar de gaai gescho-

de Wete | 2013 | | pagina 44