ten, maar ook daar is het gaaischieten al lang verleden tijd." De heer A.A. Noest uit Haarlem noemt in zijn reactie hetzelfde boek als Martin Maas, maar hij stuurt ons ook een kopie van dezelfde prent die hij aantrof in het boek Nederland vóór Honderd Jaar 1859- 1959, uitgegeven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Nillmij, sa mengesteld door prof.dr. W. Jappe Alberts en jonkvrouwe dr. J.M. van Winter. De prent zou getekend zijn door Bing en geli thografeerd door Braet von Überfeldt. Bing heeft in Zeeland ook nog ander werk ge maakt; de heer Noest zond ons ook een kopie van 'Het Ringrijden in Zeeland'. De prenten voor dit jubileumboek werden (in 1959) beschikbaar gesteld door de Stich ting Atlas van Stolk te Rotterdam. De heer Noest vermoedt dat de prent het gaaischieten onder aan het duin van de Hoge Hil in Domburg voorstelt. Dat ver moeden is gebaseerd op het feit dat op de prent 'Het Ringrijden van Zeeland' een kerktoren staat die onmiskenbaar van de Hervormde kerk van Domburg is. De kerk werd weliswaar in 1848 geteisterd door een zware brand, maar de toren bleef ge spaard. Daan Hengst uit Westkapelle noemt in zijn reactie dezelfde bronnen als Maas en Noest, maar hij benadrukt dat het daarin gaat om een zwart-witprent. De in De Wete afgebeelde prent is ingekleurd, en boven dien zijn de hoeken afgerond. Op de oor spronkelijke tekening staat meer weerge geven. Door de kleurendruk zijn details vervallen, die op de zwart-wittekening dui delijk te zien zijn. Over de exacte datering van de ingekleur de versie verschaft geen van de respon- 'Vogelschieten', uitgegeven bij Frans Buffa Zonen, Amsterdam. (Tekeningen en prenten, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 426) denten echte duidelijkheid. Noest houdt het erop dat uitgeverij Frans Buffa Zonen de kleurenprent begin twintigste eeuw heeft uitgegeven. Dat dachten wij dus ook. Langs informele weg kwam ons inmiddels ter ore dat de kleurenprent jarenlang heeft gehangen bij Bram en Mina in café Tram- zicht in, jawel: Domburg.

de Wete | 2013 | | pagina 45