Bijeenkomsten interesse te wekken voor het lidmaatschap en het organiseren van lezingen die meer gericht zijn op jongeren. Hetzelfde lid stipt nog even de in zijn ogen ietwat negatieve beoordeling van De Wete aan, die onlangs in de PZC (rubriek 'Zee land geboekt') werd gepubliceerd. Het me rendeel van de aanwezigen is het met deze beoordeling niet eens; men is juist vol lof over de inhoud van het tijdschrift, zeker in vergelijking met overige tijdschrif ten op dit gebied. 12. Sluiting Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering om 20.55 uur. W.L. Valckenier von Geusau-Brouwer, secretaresse Na de pauze hield de heer Ton Goossens een lezing onder de titel Gestold verleden, Frans oorlogsgeweld over Middelburg. Een uitgebreid verslag hiervan vindt u elders in deze Wete. 250 jaar werf Meerman in Arnemuiden, een lezing en een bezoek "Hier woont vernuft en vlijt." Dat schreef in 1769 de nog jonge Vlissingse Betje Wolff in een van haar gedichten over Walcheren, nadat ze vol bewondering de activiteiten rond een Middelburgse scheepswerf op zich had laten inwerken. Jelle Joosse ci teerde de regel aan het begin van zijn le zing over de historische scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden. Ook voor deze werf ging de dichtregel zeker op. De werf bestaat in 2013 250 jaar en bezoekers zijn er van harte welkom. De in 2007 gerestau reerde en nog nagenoeg intacte werf wil bewondering en vooral ook verwondering ("Ging dat zo?") bij de bezoekers teweeg brengen, door hen kennis te laten maken met het oude scheepsbouwersambacht. Jelle Joosse, de conservator van de werf, gaf de lezing op uitnodiging van de HKW op woensdag 20 maart jl. Aan de hand van een groot aantal geprojecteerde foto's werd het verhaal van de werf zichtbaar ge maakt. De eerste foto gaf een beeld van de werf in 1923. De Vlissingen 26, de gar- nalenhoogaars van schipper De Nooijer, ligt aan de kade, opnieuw getuigd door de Vlissingse zeilmaker Van de Gruiter. De hoogaars is een van eikenhout ge maakte platbodem met een sterk voorover hellende voorsteven en een ondiep achter schip. Anders dan de hengst, was de hoogaars geschikt voor de visserij in de grote riviermonden en aan de kust van de Noordzee. De platbodem had geen kiel, de zijzwaarden moesten het zijdelings afdrij ven van de koers tegengaan. De Arne- muidse hoogaars, zo'n twaalf meter lang, was met een spriettuig uitgerust. Dat be-

de Wete | 2013 | | pagina 51