ke materialen, de oude mallen (bouwteke ningen werden niet gemaakt), oude ge reedschappen en een goed werkende elektrische lierhelling, die door historische schepen nog steeds kan en mag worden gebruikt. De Stichting Behoud Hoogaars heeft zich over de werf ontfermd en restau reert er enkele schepen. Een paar dagen na de lezing, op zaterdag 23 maart, bezocht een klein aantal leden van de HKW Arnemuiden om de gerestau reerde werf met eigen ogen te zien. Het hadden er best meer mogen zijn, maar het weer werkte niet erg mee. We werden har telijk ontvangen. Bij de koffie en terwijl het buiten weer wat sneeuwde, kregen we beelden te zien van bij Meerman gebouw de hoogaarzen. Daarna wandelden we, uiteraard weer met deskundige toelichting, in groepjes door de beide loodsen en over de werf. Vol bewon dering en verwondering voor het oude am bacht. Zo deden ze dat dus vroeger! Leo Faase Oorlogsgeweld op Middelburg Op woensdag 24 april jl. hield Ton Goos- sens na afloop van de HKW-jaarvergade- ring een lezing over de verwoesting van het Middelburgse stadscentrum (17 mei 1940). Goossens deed uitgebreid onderzoek naar de vraag wat er die dag precies gebeurde. De conclusies van dat onderzoek zijn con troversieel. Dat bleek al eerder na de publi catie van zijn boek Gestold Verleden. Niet de Duitsers, maar de terugtrekkende Fran se troepen zouden de oorzaak zijn van het vernietigende geweld waarmee de stad werd geconfronteerd. Dat zou onder meer betekenen dat veel oorlogsmonumenten in de stad foutieve informatie geven. Wat zijn de aanwijzingen die zijn stelling ondersteu nen? Ton Goossens begon zijn lezing met de opmerking dat zijn bevindingen zijn geba seerd op jarenlang archiefonderzoek, niet op ooggetuigeverslagen. Vervolgens gaf hij aan de hand van een aantal foto's een mi nutieus verslag van de oorlogshandelingen die dag, zoals die uit de archiefstukken en de toenmalige krantenberichten en rappor tages naar voren komen. Aan deze feiten zou hij enkele conclusies verbinden. Wat ging er aan de oorlogshandelingen op Walcheren vooraf? Goossens startte met wat achtergrondinformatie. De Fransen hadden eerder militaire hulp aangeboden aan Nederland, maar dat was resoluut af gewezen. Wij waren immers neutraal. Toch lag er een plan B in de Franse kast en toen de Duitsers op 10 mei 1940 Neder land binnenvielen trad dit 'Plan Holland' in werking. Op 11 mei namen de Fransen po sities in op Walcheren. Toen Nederland op 15 mei capituleerde bleef Zeeland oorlogs gebied, de Fransen vochten door. Al snel concentreerde de strijd zich bij de Sloe- dam. Middelburg kwam in de vuurlinie te liggen en vanaf 14 mei kwam de evacuatie van de stad op gang. Op 17 mei werd de beslissende slag gele verd. De Duitse troepen hadden de op dracht om die avond nog in Vlissingen te arriveren, de Sloedam moest die dag wor den genomen. De Franse troepen besloten diezelfde ochtend dat zij zich via Vlissin gen op Breskens zouden terugtrekken. Die terugtocht in de loop van de middag werd door de Duitsers afgedwongen en verliep chaotisch. Aan het eind van de middag

de Wete | 2013 | | pagina 55