S Activiteiten 52 WA[C Zaterdag 28 september 2013 Buitenheemse excursie Mechelen Mechelen heeft iets opvallends met Mid delburg gemeen. Dat blijkt uit het volgende verhaal. Het gebeurde op een avond in januari 1687. De Sint-Romboutstoren was in win terse mist gehuld. Een niet al te nuchtere kroegloper strompelde uit een herberg op de Grote Markt en zag plotseling dat de to ren in brand stond. Alarm! De hele stad in rep en roer. Het stadsbestuur begon in ijl tempo met het organiseren van bluswerk. Langs de torentrap gingen emmers water van hand tot hand. Maar nog vóór de top werd bereikt, scheen de maan door de ne vel en was de rode gloed verdwenen... Sindsdien hebben de inwoners van Me chelen de bijnaam Maneblussers. Dat zal de Middelburgers plezier doen. Maar dit is niet het enige wat Middelburg met Mechelen gemeen heeft. Van de be kende familie Keldermans die generaties lang vele prachtige bouwwerken ontwier pen, zowel in Nederland als België, ston den vader Antoon en zoon Rombout Kel dermans voor het ontwerp van zowel het stadhuis van Middelburg als dat van diver se gebouwen in Mechelen. Maar van Middelburg weten we zelf ge noeg, dus op naar Mechelen! Al in het jaar 600 wordt Mechelen ge noemd als nederzetting aan de Dijle, waar de Ierse missionaris Romualdus heen trekt om het christendom te verkondigen. Hij wordt na zijn dood vereerd als Sint Rom bout en monniken stichten de Sint-Rom- boutsabdij. Er ontstaat een bloeiende be volkingskern op de rechteroever van de Dijle, dicht bij de huidige Sint-Romboutska- thedraal, waarvan de bouw in de dertiende eeuw werd aangevangen. Deze parochie- kerk is van meet af aan groter dan alle an dere parochiekerken en later werd ze ook nog eens de kerk van de aartsbisschop pen. Vooral de binnenkant van de kathe draal is zeer fraai. Later, in 1452, begon men met de bouw van de Sint-Rombouts toren, het imposante Mechelse monument (een van de bekendste van België), ont worpen door - alweer - leden van de fami lie Keldermans. De bouw van de toren vor derde met anderhalve meter per jaar. Die toren had zo'n 167 meter hoog moeten worden, maar door diverse oorzaken (godsdienstoorlogen, financiële problemen en een ontploffing van een kruitdepot waardoor een derde van de stad verwoest werd) werd het 'slechts' 97 meter. Dat is nog altijd een indrukwekkende hoogte: de Lange Jan van Middelburg is 90,5 meter. De Grote Markt is het centrale plein van de Mechelse binnenstad. De huizen rond het plein dateren uit verschillende perioden en hebben dan ook verschillende stijlen, on der meer renaissance uit de zestiende eeuw en rococo uit de achttiende eeuw. Maar Mechelen heeft nog veel meer te bieden. Naast nog zeven andere monu mentale kerken, diverse paleizen, musea en een brouwerij is er het Groot Begijnhof. Dit heeft dankzij het typisch Vlaamse ka rakter en de aparte architectuur een plekje op de Unesco-lijst van werelderfgoed ge kregen. Begijnhoven werden gesticht in de tijd van de kruistochten. Veel mannen ver trokken op kruistocht, maar keerden nooit terug. Zo ontstond er een vrouwenover schot van weduwen, wezen en vrouwen die geen passende echtgenoot konden vinden. Naar het klooster gaan was vaak alleen weggelegd voor adellijke of gegoe de vrouwen. Deze vrouwen gingen samen wonen en voorzagen ook samen in hun

de Wete | 2013 | | pagina 58