Uitsnede Het portret van tsaar Peter de Grote In het boek Peter de Groote in Holland van Jacobus Scheltema lezen we: "Toen de Czaar in 1717 dit eiland bezocht en te Mid delburg en Vlissingen plechtig ontvangen werd, vond hij in Walcheren in een herberg een weigeschilderde en welgelijkende af beelding van zijn gelaat. Hij nam de vrij heid om het hoofd er uit te snijden en in den zak te steken. Catharina liet het na derhand met nieuw doek omgeven en bij schilderen en deze schilderij werd nog in 1799 te Moscou bewaard." Jammer dat de plaats en de naam van de herberg er niet bij staan. Op de website van de Camp- veerse Toren in Veere staat de naam van de tsaar tussen alle hoogwaardigheidsbe kleders die in het verleden de stenen trap naar de gelagkamer van deze gerenom meerde stadsherberg hebben beklommen. Daarbij staat de tijdsaanduiding april 1717. Zou het schilderij daar hebben gehangen? Peter de Grote Pjotr (Peter) Aleksejevitsj werd op 9 juni 1672 in Moskou geboren als zoon van tsaar Aleksej Mikhailovitsj, lid van het Huis Romanov dat sinds 1613 over Rusland re geerde. Bij de dood van zijn oudste broer Fjodor lil in 1682, werd hij door de rijks groten op de troon geplaatst ten nadele van zijn broer Iwan, die ouder was doch door de Russen als een hopeloze idioot werd beschouwd. Tot zijn meerderjarigheid trad zijn halfzus Sophia voor hem op als regentes. Intussen kreeg hij belangstelling voor de westerse cultuur en was hij vaak te vinden in de wijken waar de buitenlan ders woonden. Daar maakte hij kennis met Zwitserse horlogemakers, Duitse apothe kers, Hollandse handwerkslieden, Franse doktoren, Hongaarse kleermakers en Parij- se kappers. Hij leerde er een glaasje drin ken en een pijp roken. Dit laatste tot grote afschuw van de Moskovische geestelijken, die dat als een vloek beschouwden. Al op zeventienjarige leeftijd besteeg Peter de troon en liet hij zijn conservatieve half zus Sophia opsluiten in een nonnenkloos ter. Hij nam zich voor zijn land naar wes terse maatstaven te moderniseren. Hij maakte buitenlandse reizen en bezocht buskruitmakers, scheepstimmerlieden, bouwmeesters, ingenieurs, dokters en apothekers. Met een aantal van hen sloot hij een contract om gedurende een aantal jaren in Rusland te komen werken. Niet minder dan vijfhonderd westelijke experts nam hij mee naar Rusland, onder wie ver schillende Hollanders. Terug in zijn vader land zette hij de patriarch van Moskou af en reorganiseerde hij de regering, het le ger, de vloot en de justitie. Na een leven van hard werken stierf Peter de Grote op 28 januari 1725 aan een long ontsteking die hij had opgelopen tijdens het redden van een in de Newa overboord gevallen matroos. Hij liet een land achter dat van achterlijk middeleeuws tot een machtige en moderne natie was gewor den. Holland In 1697 maakte Peter zijn eerste reis naar Holland. Op 7 augustus van dat jaar kwam hij aan in Amsterdam. Zijn doel was het vak van scheepstimmerman te leren om deze kennis aan zijn landgenoten over te dragen. Tot dat moment beheersten Hol landse kooplieden de buitenlandse handel van Rusland; Hollandse timmerlieden had-

de Wete | 2013 | | pagina 9