Walcheren van de kaart 18 Walcherse walvisvaarders op Spitsbergen (vervolg 'Kent u ze nog?' naam, soms hun bijnaam en soms ook hun woonplaats heeft genoteerd. Een lijstje met deze gegevens genoteerd op de ach terzijde van een kalenderblad, ligt los in het boek. Aan de lezers van De Wete nu de volgen de vragen: zijn de onderschriften (naam, eventuele bijnaam, eventuele woonplaats) onder de foto's juist? En zijn er wellicht na dere gegevens te melden aangaande de geportretteerden? Interessant daarbij is natuurlijk vooral de vraag: was Jac. Simon- se inderdaad een slimme boer, en Jan Houterman van Meliskerke een oubollige? Heeft Houwink het juist gezien, door Kees Langebeeke van Serooskerke neer te zet ten als een blijmoedige? En wat mij ook in trigeert: hebben deze boeren erin toege stemd om op de foto in dit boek terecht te komen? Bij ten minste één hunner (Marien Vader) meent Houwink "schroom voor den fotograaf" te bespeuren. Kortom, wie kent ze nog, de geportretteerden? Aad de Klerk 1Zie verder over Roel Houwink: http://www.historici.nl/Onderzoek/Projecten/ BWN/lemmata/bwn4/houwink. Aan de rand van het noordelijk halfrond, ver boven Noorwegen, ligt, omgeven door het poolijs, Spitsbergen, 's Zomers is het er 24 uur licht en een paar graden boven nul, in de winter is het 24 uur donker en kan de temperatuur tot veertig graden on der nul zakken. In het noorden van Spits bergen liggen op Amsterdameiland de res tanten van de nederzetting Smeerenburg. Dit walvisvaartstation werd in de zeven tiende eeuw ook door Walcherse walvis vaarders gebruikt. Enkele restanten van gebouwen en traanovens van de diverse kamers van de walvisvaarders getuigen daarvan. Walcherse walvisvaart rond Spitsbergen en Jan Mayen Eind zestiende eeuw ontstond er door de snelle bevolkingsgroei in Europa een grote vraag naar goedkope olie. Tegelijkertijd werden er, als gevolg van de overgang op graanteelt, te weinig oliehoudende zaden geteeld. Traan gekookt uit spek van dieren was het vervangingsmiddel van plantaardi ge oliën. In 1614 werd in de Republiek de Noordse Compagnie opgericht, die rondom het ei land Jan Mayen en bij Spitsbergen op wal visvangst ging. Pas toen het eerste octrooi afliep, in 1617, stapten de Walchenaren als Zeeuwse kamer in de onderneming.

de Wete | 2013 | | pagina 20