den (Waals-Vlaanderen). Vaillant nam het bezit van Willem Doense over en was ver moedelijk de eerste eigenaar die er niet zelf boerde. De boerderij liet hij over aan een pachter. Dat was Paschier van de Broucke. Middelburger Vaillant kocht de boerderij als investering in onroerend goed; dat was namelijk een bijna vanzelf- Hof Ravestein in 1750, detail van de platte grond van Walcheren uit de Atlas Hattinga. (Zeeuws Archief) sprekende situatie bij de beter gesitueer den van die tijd. Zijn aankoop bestond uit vier stukken land, inclusief de boerderij. Zo verkreeg hij in totaal twaalf gemeten en 78 roeden. Jan Vaillant komen we tegen in de reges- tenlijst bij de inventaris van het archief van de Polder Walcheren. Hij wordt daarin "Raad der stad Middelburch" genoemd en is vertegenwoordiger, vanwege die stad, bij de Staten van Walcheren. Ook was hij gecommitteerde van de "Breede geërfden des eilands van Walcheren", een instituut dat vergelijkbaar is met ons huidige water schap. In de jaren 1578, 1581 en 1586 was Vaillant bovendien burgemeester van Middelburg, telkens voor een periode van twee jaar. Uit de overloper van 1589 blijkt Jan Vaillant zijn domein te hebben uitgebreid. Hij was in de tussenliggende jaren in bezit geko men van het grootste deel van het blok rondom Ravestein. Enkele jaren later, in 1591, verliet Vaillant het aardse bestaan. In een schuldbekentenis uit 1594 blijkt dat Jan Vaillant getrouwd was geweest met Elizabeth Thibaut. Hij had geld geleend bij zijn schoonzus Jacomijne Jans om een huis en hofstede De Roode Duijve aan de noordzijde van de Dam in Middelburg te kopen. Mogelijk was de Middelburger ver want aan de beroemde Zuid-Nederlandse kunstschildersfamilie Vaillant, die een paar generaties later zowel in de Nederlanden als ver daarbuiten furore maakte, en die ook uit Rijsel afkomstig was. Na Vaillants dood gingen zijn dochter Geertruyt en haar man Gregory Gillis zich over Ravestein ontfermen. Een andere dochter, Catalyna, erfde een aantal perce len land. Gregory Gillis was koopman in Middelburg. Hij was actief in het kerkelijk leven, in 1577 als diaken en in 1592 als ouderling binnen de Nederduits-gerefor- meerde kerk van zijn stad. In 1595 kreeg hij, volgens de registers van octrooien van de Staten van Zeeland, patent voor het op richten van een "graauw-papiermolen". Verder weten we weinig van deze hoofd stedelijke koopman. Geertruyt Vaillant werd in elk geval vóór 1622 weduwe en zal Ravestein tussen 1625 en 1630 hebben verkocht aan Jac ques van Millegem. "Met Cornelis Boo- gaerts wezen gemeen" staat er in de over loper van 1630 bijgeschreven. Dat bete kent dat Van Millegem een gedeeld eige naarschap aanging met de kinderen van de in 1624 overleden Cornelis Boogaerts. Jacques en Cornelis kenden elkaar waar schijnlijk door de bestuurlijke functies die GJt r I'S K K.H K W (>o r

de Wete | 2013 | | pagina 26