28 Ho/ Ravestein. Goed zichtbaar is de opnieuw uitgegraven gracht van het voormalige buiten verblijf. (Google Maps) paar een hypotheek aan - van respectie velijk 1833 en 666 pond Vlaams - bij Jo- han van Pere, op dat moment burgemees ter van Vlissingen. Zo konden zij hun plan nen verwezenlijken. Een opmerkelijk detail mag hier niet onver meld blijven. In een zolderbalk in de huidi ge boerenschuur staat het jaartal 1713 ge- kerfd. Dat jaartal blijkt aardig overeen te komen met de bouwactiviteiten rondom Ravestein. De boerenschuur werd blijkbaar na de tweede aangegane hypotheek her- of verbouwd tijdens een tweede bouwfase. De Mauregnault liet een duidelijk kleinere buitenplaats ontstaan dan Frederick Huys- sen aanvankelijk voor ogen had gehad. De oprichting van het herenhuis vond boven dien niet plaats op het eerder genoemde eiland, maar er direct naast. Dat duidt zon der twijfel op een bescheidener plan. Het kleine herenhuis lijkt op een uitbreiding van een al bestaand bijgebouw. Omdat Jo- han en Margarita al aardig op leeftijd wa ren, lieten zij een extra buitengoed realise ren om te zorgen voor een 'gespreid bed' voor hun dochter Cornelia Maria. Zeker niet voor zichzelf. Zij hadden immers al het op een steenworp afstand liggende en voor hun oudste zoon bestemde Hof Pop- pendamme in bezit. Johan de Mauregnault, heer van Sint Phi- lipsland, was raad en baljuw van Veere. Bovendien was hij gecommitteerde raad, vanwege die stad, bij de Staten van Zee land en bij de Admiraliteit. De raadsheer woonde in de Langeviele en was lid van de Franse Kerk te Middelburg. Zijn familie was afkomstig van Kamerijk, de Noord-Franse stad Cambrai. Als we een flink stuk terug in de tijd gaan, zien we dat de oorsprong van deze familie in Spanje lag. De Maureg nault zal de verfransing zijn geweest van de Spaanse familienaam De Moreno. Van groot belang in het onderzoek naar Hof Ravestein is een zogeheten schepen akte uit 1717 die te vinden is in het archief van het gerecht van Grijpskerke. Die akte stamt uit het overlijdensjaar van De Mau regnault (1717). Uit deze door zijn zonen Johan Frederik en Geerard verzochte taxa tie van hun vaders bezittingen, blijkt de buitenplaats "Millegems hofstede" te heten, vernoemd naar de zeventiende-eeuwse ei genaar Jacques van Millegem. De omvang van het landgoed was toegenomen en be droeg ruim 106 gemeten; de waarde werd gesteld op ruim 2.448 pond Vlaams. Na De Mauregnaults overlijden erfde zijn dochter Cornelia Maria de Mauregnault Millegemshof. Zoon Johan Frederik ging, zoals voorzien, op zijn vaders lusthof Pop- pendamme wonen. Cornelia was in het hu welijk getreden met weduwnaar dr. Willem Ferleman. Hij was, net als zijn voorgan gers, lid van de vroedschap van Veere, ge committeerde bij de Generaliteitsrekenka mer en ordinaris-gedeputeerde bij de Sta-

de Wete | 2013 | | pagina 30