Nieuwe uitgaven 33 'k heleze Walcherse zeehelden? Zeeheldenbuurten komen in veel Neder landse gemeenten voor. Vlissinger Michiel spant de kroon met tientallen De Ruyter- straten, -kades, -wegen en -lanen, en de varianten Admiraal De Ruyterplein, -kade enzovoort. Van Groningen tot Maastricht en van Terschelling tot Cadzand prijst men nog fier de naam van Bestevaêr. Zijn Walcherse collega's die in de 'historieblaên' staan, moeten het met minder doen: Johan Evert- senstraten vindt men in Huizen, Landgraaf en Twello. Banckert wordt vernoemd in Hilversum, Baarn, Hendrik-ldo-Ambacht en natuurlijk in Vlissingen (Boulevard Ban ckert), De Boisot in Leiden, Utrecht, Zoe- termeer en ons eigen Koudekerke. Antwer pen kreeg in 1876 een Boisotstraat (sinds 1937 Admiraal de Boisotstraat). In Amster dam kan men 'op z'n Walchers' in de Joos de Moorstraat wonen, in Vlissingen in de Joost de Moorstraat (wie heeft ooit die t erbij bedacht?). Mindere goden leven slechts voort als straatheid in hun geboor teplaats: Bastiaan de Lange kreeg een straatnaam in Zanddijk, de nieuwbouwwijk van Veere. In het voorwoord van het prachtig uitgege ven en rijkgeïllustreerde boek Zeeuwse zeehelden uit de zestiende en zeventiende eeuw wordt de lezer door de redacteuren Tobias van Gent en Ruud Paesie uitge daagd te beoordelen of zeventien Zeeuw se "kloecke en gevreesde Zeemannen" aan de criteria van zeeheld voldoen. Het makkelijkste is te zeggen dat als iemand is vernoemd in een zeeheldenbuurt, hij ook een zeeheld zal zijn. Zo simpel is het niet. Na een inleidend hoofdstuk over Zeeland en zijn marine door Jaap Bruijn wagen vier bekende Walcherse maritieme historici zich aan biografieën van Cornelis Leyns- sen Leest, Joos van Trappen, Adriaan Banckert en Carel van de Putte (door Johan Francke); Ewout Pietersz. Worst, Louis de Boi sot, Joos de Moor, Justinus van Nassau en Laurens Jacobsz. Alteras (door Tobias van Gent); Marinus Hollaer, Maarten Thijs- sen, Michiel de Ruyter en Abra ham Crijnssen (door Ruud Pae sie); en Sebastiaan de Lange, Pieter Adriaansz. Ita, Johan Evertsen en Cornelis Evertsen de Jongste (door Doeke Roos). Laatsgenoemde au teur eert alle vrouwen achter deze zeehel den in een bijdrage over Maayken Jans, moeder van de admiralen Johan en Cor nelis Evertsen. Na deze levensbeschrijvingen volgt een overzicht van de belangrijkste oorlogen, zeeslagen en gebeurtenissen tussen 1566 en 1713 en een overzichtskaart van de lo caties waar de belangrijkste zeeslagen in de tweede helft van de zeventiende eeuw zich hebben afgespeeld. Dit is makkelijk voor de lezer om de context van twee eeu wen zeestrijd voor de Zeeuwse kust en ver daarbuiten te kunnen plaatsen. Een regis ter van persoonsnamen en een register van scheepsnamen besluiten dit werk. Van zeker veertien beschreven mannen is bekend dat hun wiegje op Walcheren stond. Twee zijn buiten Zeeland geboren. We moeten dus concluderen dat de rest van Zeeland geen zeehelden heeft voort-

de Wete | 2013 | | pagina 35