43 werd in het begin van de Tachtigjarige Oor log door zowel de Spanjaarden als door plunderende geuzen flink beschadigd. De bouwvallige restanten werden nog jaren voor de eredienst gebruikt: de oudst be kende predikant Pieter van de Broucke werd in 1583 benoemd. Koor en toren wer den nooit herbouwd. nen er met een boog omheen, een ge woonte die nog stamde uit de tijd van de hagenpreken. De oude preekstoel was al eerder, name lijk in 1922, in rook opgegaan. De eiken houten preekstoel was, evenals de houten lambriseringen, zwartgeverfd om de belas ting op eikenhout (in de Franse tijd) te ont- De huidige zaalkerk, met een torentje in de vorm van een dakruiter, kwam in 1650 ge reed. Sindsdien is er nog heel wat aan ge restaureerd en verbouwd. Bij een meer re cente verbouwing in 1952 besloot het kerk bestuur om voor de sloop een beroep te doen op vrijwilligers. Goedkoop is duur koop, ook in dit geval: oude graven, muur schilderingen en kostbare oude voorwer pen, waaronder het zeventiende-eeuws psalmenbord en een doopvont, gingen ver loren. Ook de oorspronkelijke opstelling van de banken verdween. De vrouwen za ten tot die tijd in het middenschip, de man lopen en werd als brandhout afgeschreven en vervangen door het huidige (antieke) exemplaar, aangekocht in Drenthe en ge maakt in Lodewijk XVI-stijl. Het huidige or gel, rond 1750 gebouwd voor een kerk in Maastricht, kwam in 1868 naar Koudeker- ke, nadat het in Neerijnen dienst had ge daan. Vermeldenswaard is ook de zandlo per die vroeger werd gehanteerd om er voor te zorgen dat de predikant niet te lang aan het woord bleef. Daar zat de am- Een rondje om de kerk van Koudekerke, 26 juni 2013. (foto Ida Doorenweerd)

de Wete | 2013 | | pagina 45