18 vers typisch in de trant van de rederijkers is geschreven, doet het vermoeden dat een lid van de rederijkerskamer het heeft gedicht en Jans naam eronder heeft gezet. Begraven in de kerk De overledene met de oranje japon had meer dan een eeuw in een graf in de Klei- De afgebrande Kleine Kerk in 1696. Detail van de plattegrond van Veere uit de 'Nieuwe Cro- nyk van Zeeland' van Mattheus Smallegange. (collectie ].H. Midavaine) ne Kerk gelegen voordat Jan de kist naar boven haalde. In de rooms-katholieke tijd was het heel gewoon dat gestorvenen in en bij een kerk werden begraven. Dat kwam omdat veel kerken boven graven van heiligen waren gesticht en de gelovi gen hierbij zo dicht mogelijk bewaard wil den blijven in afwachting van de dag van het Laatste Oordeel, de dag van Christus' terugkomst op aarde om de levenden en de doden te oordelen. Ook na de Reforma tie bleef het gebruikelijk zich in en bij de kerk te laten begraven. In Jans tijd kostte het kopen van een graf in de kerk, het openen ervan, het luiden van de klok en het gebruik van het doods kleed voor een volwassen persoon in Vee- re al gauw zo'n 56 gulden, terwijl men voor het begraven op het kerkhof zes gulden aan rechten kwijt was. Daarbij kwamen nog de kosten van de doodskist, de maal tijd en het gebruik van koetsen. Wilden de nabestaanden het wapenschild van de overledene in de kerk ophangen, dan kost te dat nog eens zestig gulden extra. Omdat er een behoorlijk prijskaartje aan het be graven in een kerk vastzat, was dit dus al leen voorbehouden aan rijke stinkerds. Het woord 'stinkerds' moeten we hier heel let terlijk nemen, want in de kerken hing door de ontbindende lijken altijd een penetrante geur. Dat was ook de reden dat het rijk in 1825 het begraven in kerken verbood. Toen Jan grafdelver was, werden er ge middeld 42 personen per jaar in Veere be graven, waarvan zo'n vijftien procent in een kerk. Dat Jan op 14 december 1787 een graf in de Kleine Kerk heeft gegraven is dus op zich niet opmerkelijk. Uit de be- graaflijst weten we dat die dag Pieter de Jager is begraven, maar er staat niet bij dat het in de Kleine Kerk heeft plaatsge vonden. Kleine Kerk Kon een japon na meer dan honderd jaar zo gaaf uit een graf in de Kleine Kerk te voorschijn komen? Om die vraag te kun nen beantwoorden moeten we de geschie denis van deze kerk nagaan. Ze staat aan de oostzijde tegen de Grote Kerk aange bouwd, op de plaats waar op Maria Licht mis (2 februari) 1347 Wolfert van Borsele de eerste kerk heeft gesticht. Deze drie- beukige hallenkerk werd al na een jaar in gebruik genomen en door paus Clemens van Avignon tot parochiekerk verheven. Op verzoek van Hendrik IV van Borselen ver hief paus Paulus II haar in 1470 tot colle-

de Wete | 2014 | | pagina 20