20 kerken weg en nam de oude kerk als koor in gebruik. Na de Reformatie in 1572 raakte het koor overbodig en werd de scheidsmuur weer aangebracht. Van 1598 tot 1603 is deze ruimte door de handelsonderneming van Balthasar de Moucheron als opslagruimte gebruikt en in 1619 werd hij aan de Schot se kooplieden afgestaan voor het houden van hun kerkdiensten. Op 25 mei 1686 brandden beide kerken door onvoorzichtigheid van twee Middel burgse loodgieters af. Het merendeel van de grafzerken was gebarsten en moest worden verwijderd. De teksten erop wer den nauwkeurig overgeschreven zodat men later altijd zou kunnen nagaan welke families ten tijde van de brand een graf in de kerk hadden bezeten. De Grote Kerk werd meteen weer opgebouwd, maar de puinhopen van de Kleine Kerk bleven meer dan tien jaar liggen. Kort voordat de Grote Kerk weer in gebruik genomen werd, kreeg burgemeester Kien op 19 maart 1688 van het stadsbestuur toestemming het graf van zijn voorouders dat "onder den blooten he mel" lag naar een van de kapellen in deze kerk over te brengen. Rond 1698 begon men met de wederop bouw van de Kleine Kerk. Omdat er in 1686 door de Franse vluchtelingen ook in Veere een Waalse gemeente was gesticht, werden twee hallen bestemd voor de Waalse en één voor de Schotse gemeen te. Door een muur werden ze van elkaar gescheiden. Op 22 november 1699 werd de Waalse kerk voor de ongeveer vijftig le den tellende gemeente in gebruik geno men. Gezien het feit dat het terrein na de brand lang braak heeft gelegen en aan weersin vloeden onderhevig was, is het onwaar schijnlijk dat een japon zo gaaf uit een graf tevoorschijn kon komen. Patriotten Als de japon niet als nieuw uit een eeu wenoud graf tevoorschijn kon komen, waar kwam ze dan wel vandaan? Het antwoord ligt in de steeds feller wordende strijd tus sen de patriotten en de prinsgezinden die in de zomer van 1787 zijn ontknoping kreeg. De patriotten wilden de macht van stadhouder Willem V afnemen, waar de prinsgezinden fel op tegen waren. Ze richt ten verenigingen op van gewapende bur gers, de zogenoemde vrijkorpsen, en gin gen zich oefenen in de wapenen. Toen er in 1787 een burgeroorlog tussen de prins gezinden en de patriotten uitbrak weigerde de prins, die erom bekend stond zich op de vlakte te houden en inmiddels met zijn gezin naar het Valkhof in Nijmegen was uitgeweken, zich naar Den Haag te bege ven om de ongeregeldheden de kop in te drukken. Zijn vrouw, Wilhelmina van Prui sen, nam hierop op 28 juni het kordate be sluit zelf in Den Haag orde op zaken te gaan stellen. Dit pakte echter geheel an ders uit. De patriotten die vernomen had den dat de prinses met haar gevolg op weg was naar Den Haag, hielden haar bij Goejanverwellesluis tegen. Daar kreeg ze het dringend advies terug naar Nijmegen te keren. Toen het bericht van de aanhou ding in het land de ronde deed sloegen de prinsgezinden aan het plunderen. Zo werd in Middelburg op 1 juli het huis Leeuwen burg van stadsdokter Lucas van Steve- ninck in de Lange Noordstraat nagenoeg geheel met de grond gelijk gemaakt. De aanhouding van de prinses met haar ge volg had verregaande gevolgen. Ze zocht steun bij haar broer Frederik Willem II van

de Wete | 2014 | | pagina 22