22 op weg naar Middelburg en hadden de nacht in Veere doorgebracht. Bij het verne men van de plunderingen in Middelburg wilden ze weer naar hun woonplaats terug. Toen Ermerins dichterbij kwam, gaf een van de vissers het sein tot de aanval, waarop de secretaris steun zocht bij de burgemeester en de baljuw die zich bij de i De eedaflegging door de patriotten op het bor des van het stadhuis te Veere op 2 juli 1787. (collectie J.H. Midavaine) kraan op de Kaai ophielden. Zij adviseer den hem zich over te geven. Ermerins spoedde zich daarop naar de hoofdwacht, maar de vissers haalden hem in. Hij kreeg een duw in de rug waardoor hij voorover viel, en in zijn val nam hij de baljuw mee. Een gerechtsdienaar kwam tussenbeide en wist hem te bevrijden, waarop hij zijn weg naar de hoofdwacht kon vervolgen. De groep uit Zierikzee mocht door zich met oranje linten te tooien en driemaal "Oranje Boven" en "Weg met de patriotten" te roepen, de stad ongehinderd verlaten. In totaal werden 24 patriotten op hardhan dige wijze uit hun huizen gehaald en naar de hoofdwacht overgebracht, onder wie de beide notarissen en de Waalse predikant Bricheau. De oud-burgemeester Jan Bijle- veld liet men ongemoeid omdat hij vroeger goede daden voor de Oranjegezinden had gedaan, maar zijn zoon Gerrit werd ge dwongen op een mestkar plaats te nemen. Omdat hij met een paar geladen pistolen dreigde zag men daarvan af en mocht hij te voet meegaan. In de hoofdwacht sprak de Franse schoolmeester Steury de patri otten namens een in allerijl opgericht co mité toe. Hen werd gevraagd zich te beke ren. Noodgedwongen voldeden ze hieraan, waarna ze naar het stadhuis werden ge leid waar Steury de vraag herhaalde. Voor een talrijk toegestroomd publiek legden de patriotten om de beurt de eed van trouw af aan de prins. Een ploeg Arnemuidenaren die diezelfde dag naar Veere kwam om te plunderen, kon men maar met moeite te genhouden. Helaas was niet te voorkomen dat de ruiten van apotheker Dingeman Hallewaard werden ingegooid. Veere, dat door de eeuwen heen altijd overwegend prinsgezind was geweest, was er zonder al te veel kleerscheuren vanaf gekomen. Pieter Angoise uitte zijn vreugde over de behaalde overwinning in de lofzang Viva Oranje: triumph-gezang der Veersche bur- gerey, en in december verscheen het pamflet met het (verzonnen) verhaal van Jan Priegel. De oranje japon stond sym bool voor de onverbrekelijke band die Vee re al sinds 1572 met het Huis van Oranje had en die nimmer zou vergaan: "Want 't Oranje niet vergaat, Hoe dat, men klapt

de Wete | 2014 | | pagina 24