Hoe Walcheren niet ontstond hoe dat men praat." De prinsgezinde partij kon met het uitbrengen van het pamflet en het uitdelen van oranje lapjes terugblikken op een geslaagde propagandastunt. J.H. Midavaine 1. Een afgesneden lapje bevindt zich in de col lectie van de familie Van de Wall te Leusden, met op de omslag de tekst: "Merstkel stoffin orange gevonden in een graff binnen de stad Vere om het vergaan lichaam over honderd jaar aldaar begraven, 1788". 2. Klapwakers hielden 's nachts de wacht in de stad. Bewapend met een stok en een ratel liepen ze door de straten en controleerden of de bur gers hun vuren hadden gedoofd, sloegen alarm als er brand uitbrak en joegen misdadigers op de vlucht. Geraadpleegde literatuur en bronnen: - F. Grijzenhout (red.), 'Voor vaderland en vrijheid', Amsterdam 1987. - Jan Wagenaar, 'Vaderlandsche historie, ver vattende de geschiedenissen der vereenigde Ne derlanden, uit de geloofwaardigste schrijvers en egte gedenkstukken zamengest.; ten onmid- delyken vervolge van Wagenaars Vaderland sche historie', dl. XVIII, Amsterdam 1797. - Zeeuws Archief (ZA), Middelburg: - Archief Stad Veere (ASV), Commissieboek 12 mei 1772 - 23 janauri 1810, inv.nr. 279. - ASV, Notulen van de vergaderingen van het stadsbestuur, inv.nrs. 51, 55 en 66. - ASV, Bevolking 1807, inv.nr. 1298. - Archief weeskamer Veere, Lijsten van over ledenen in Veere, 1705-1810, inv.nr. 125. - Familie Van de Wall, inv.nr. 67. - Websites: - www.hetutrechtsarchief.nl, Notarissen in de stad Utrecht 1560-1905, inv.nr. U232a001. - www.zeeuwengezocht.nl. Met enige regelmaat en meestal met het nodige aplomb worden ze gepresenteerd, om vervolgens vaak geruisloos in een bu reaula te verdwijnen: de plannen die Wal cheren een grootse toekomst, liefst met veel water, moeten bezorgen. Met als vaak gehoord argument, waarvoor ook de laat ste criticus zich gewonnen moet geven, dat "het vroeger ook zo was". Maar, hoe betrouwbaar is dat beroep op vroeger ei genlijk? Akkoord, het Bellamypark vormde nauwe lijks een eeuw geleden inderdaad onder deel van de Vlissingse haven. En in Kle- verskerke zuchtte men - net als elders op het eiland - nog tot in de vorige eeuw on der de overlast van het landwater. Foto's, archiefstukken en de bij sommigen nog le vendige herinnering kunnen dat onomsto telijk bewijzen. Maar dat Middelburg aan open water lag en dus terug aan het water gelegd moet worden, is klinkklare onzin. Middelburg ontstond aan de Arne, dat wel. Maar voor het goed vervullen van de zee havenfunctie had het Arnemuiden nodig. Die van Arnemuiden kwalificeerden in de

de Wete | 2014 | | pagina 25