24 zestiende eeuw hun haven - niet zonder trots en evenmin gespeend van overdrij ving - als de mooiste van de hele Chris tenheid, dat wil zeggen van gans Europa.' En het moet gezegd, daarin stonden ze niet eens alleen. De Italiaanse auteur Lu- dovico Guicciardini zag in 1567 de rede van Arnemuiden zo ongeveer als de navel van Europa.2 Voor een beroep op vroeger zijn altijd wel argumenten te vinden, maar men moet zich vervolgens afvragen of die argumen ten ook deugdelijk zijn. Een eigentijdse plannenmaker-met-zin-in-water moet wel begeesterd raken van een kaartje van Wal cheren, zoals dat hierbij staat afgebeeld. Afgezien van de prominente aanwezigheid Figuratieve liniaalkaart van Walcheren gete kend door J. Verheye van Citters, 29 januari 1801, prent uit handschrift. (Zeeuwse Biblio theek, Beeldbank Zeeland, recordnr. 1110) van Middelburg, vallen enkele zaken op. Het eiland is nog allesbehalve een een heid, maar wordt doorsneden door brede wateren. Het is opgebouwd uit losse delen, waarin we de bestuurlijke onderdelen van de latere Polder Walcheren herkennen: de Vijfambachten (of Noordwatering) in het noordwesten, de Oostwatering in het noordoosten, de Zuidwatering in het zuid oosten, en de Westwatering in het zuid westen. Deze vier worden onderling ge scheiden door wateren als de Swaalinge, de Waal, 't Sein en de Arnée. Met daarin duidelijk herkenbaar een aantal dammen, waardoor de afzonderlijke onderdelen aan eengesmeed worden. Zo herkennen we de Riekedam bij Serooskerke, en de Over- dam, Seisdam, Den Dam en Langezand rond Middelburg. Een fantastische kaart die planologen op zoek naar inspiratie vooral waterrijke per spectieven biedt. Middelburg bereikbaar over water, niet uit een of twee richtingen, welnee, uit ten minste alle vier de wind streken moet het mogelijk zijn over kolkend water op te stomen naar Zeelands hoofd stad. Een visioen dat simpelweg kan wor den afgeleid uit deze oude kaart. En daar schuilt nu net het gevaar. Je hebt namelijk kaarten en kaarten, preciezer ge steld: oude kaarten en historische kaarten. Een oude kaart is een kaart die korter of langer geleden werd getekend om de situ atie van dat moment naar de werkelijkheid weer te geven. Een historische kaart daar entegen beoogt een voorbije situatie in beeld te brengen, te reconstrueren. En met zo'n reconstructie hebben we hier te maken. Een fantastische kaart waaraan heel wat fantasie ten grondslag ligt. De te kenaar was de jurist Jacob Verheye van Citters (1753-1823). Hij ontvouwde in 1799

de Wete | 2014 | | pagina 26