Een nieuwjaarswens 25 de eerste min of meer complete theorie over het ontstaan van Zeeland. Walcheren was zijn testcase en dit kaartje moest zijn theorie ondersteunen. Zeeland was "stuks- niet eilandsgewijs" ontstaan; zo luidde de kortst mogelijke samenvatting van zijn visie.3 Ook Walcheren was volgens hem stukje bij beetje ontstaan. "Het is eerst bij partijen, elk met meer of minder gevaar en kosten, bedijkt" en "vervolgens in vier wa teringen vereenigd". "Deze vier, op zich zelve staande ligchamen, zijn eindelijk door toeslikking der binnenkanalen tot een geheel geworden."4 Hoewel Verheye een scherp oog had voor zowel landschap als archiefstuk en daarom zeker geen fantast was, moet zijn theorie met argwaan wor den bejegend. Hij verrichtte namelijk on derzoek in opdracht: onderzoek dat werd toegeschreven naar een van tevoren vast staande conclusie die het toenmalige pol derbestuur welgevallig moest zijn. Vooral bodemkundig en historisch geogra fisch onderzoek dat sinds de Tweede We reldoorlog werd verricht, heeft de onhoud baarheid van Verheye's theorie aange toond. Zeker plannenmakers moeten zijn kaartje snel vergeten. Misschien moeten anderen dat ook maar doen... Aad de Klerk Dit artikel is bewerkt en eerder, maar zon- s sao ot „y -B* ,1 J"*'' N &.A., n Zoals Jacob Verheye van Citters zich het ont staan van Walcheren voorstelde, (bron: A.P. de Klerk) der bronnenverantwoording, verschenen in de PZC van 9 maart 1999. 1. Citaat aangehaald bij: J.P. Sigmond, 'Neder landse zeehavens tussen 1500 en 1800', Am sterdam 1989, p. 23. 2. Zie: P. Brusse en P. Henderikx (red.), 'Ge schiedenis van Zeeland', deel 1, Zwolle 2012, p. 288. 3. J. Verheye van Citters, 'Memorie over de dijkagiën van Walcheren', in: 'Archief. Vroege re en latere mededeelingen voornamelijk in be trekking tot Zeeland, uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen', VI, (1866), p. 76. 4. Ibidem, p. 81 en 83. Het elkaar op de eerste dag van het nieu we jaar heil en zegen toewensen is een oud gebruik. Nette burgers doen en deden dit met een handdruk. Bedelaars, schooi ers en kinderen trokken op nieuwjaarsmor gen zingend langs de deuren. Het was de bedoeling dat na afloop geld of iets eet baars werd gegeven. Als je niets gaf, kon

de Wete | 2014 | | pagina 27