meter breed en 2,3 meter hoog. Ze waren voorzien van een tuimelraam met ondoor zichtig glas. Door het plafond stak een buis waardoor frisse buitenlucht naar binnen stroomde. Hoewel het verboden was met elkaar te communiceren, gebeurde dit toch want de cellen waren slechts door dunne houten schotten van elkaar gescheiden. Verder waren er kamers voor getuigenver hoor en een donker vertrek waarin kerk diensten werden gehouden. Een apart ge bouwtje had twee vertrekken, een voor het verhoren van de gevangenen en het ande re werd de pistole3 genoemd. Hierin zaten gevangenen die hun verblijf in de gevange nis zelf betaalden. In de pistole werden Het Huis van Burgerlijke en Militaire Verzeke ring binnen de stad Middelburg, door C. Bru- nings en P.K. de Graaff. Tekening in Oost-In dische inkt, ca. 1869-1871. (Zeeuws Archief, KZGW, ZI-1I-0446-I) Ook waren er een gijzelkamer, een zieken zaal voor mannen en een voor vrouwen. In de ziekenzaal voor mannen was plaats voor acht zieken. De ziekenzaal voor vrou wen lag aan de zuidkant tegen de gracht. Vooral bij warm weer was daar de stank ondraaglijk. Omdat er vaak te weinig vrou welijke oppassers waren, werden zieke vrouwen naar het Gasthuis gebracht.2 vroeger "ontaarde en ontembare kinderen opgesloten", aldus Fokker en De Man. Aan de westkant van het complex stond een gebouw dat dienst deed als militair Huis van Verzekering. Dat was het verblijf van de militaire hoofdwacht. Mocht het no dig zijn, dan konden bewakers van de bur gerlijke afdeling een beroep doen op die militairen. Naast de militaire hoofdwacht la gen de cellen voor militairen die gevangen waren gezet. Deze vertrekken waren kil en vochtig. Door te weinig ventilatie waren ze "vervuld met de eigenaardige uitdampin gen, die het bezoek in eene gevangenis zoo onaangenaam kunnen maken", aldus

de Wete | 2014 | | pagina 30