Nieuwe uitgaven 'k heleze met een gevangene in Goes was dat goedkoop. Daar kwam men uit op 31,5 cent. Toch gaat de vergelijking niet hele maal op, want in Goes zaten in de kosten ook voedsel, verwarming en verlichting en dat was in Middelburg niet het geval. Afbraak en nieuwbouw Al in 1857 waren de heren Fokker en De Man van mening dat het gebouw in zijn toenmalige toestand afgekeurd moest wor den. Het zou nog 136 jaar duren voordat het zover was. Pas in 1993 werd het afge broken om plaats te maken voor een nieu we rechtbank. Ter vervanging van de oude gevangenis werd aan rand van de wijk Dauwendaele een nieuwe gevangenis ge bouwd met 144 cellen. De uitdrukking 'ie zit over de brugge heeft daarmee echter voor de meeste Walche- naren nog niet aan zeggingskracht inge boet. Frans van den Driest 1. Toiletten. 2. Dit ziekenhuis lag aan de Lange Delft en was tot oktober 1866 in gebruik. De nog be staande Gasthuiskerk was een onderdeel van het complex. 3. Verouderd woord voor een afgezonderd ver trek in een gevangenis. 4. Waarschijnlijk wordt hiermee een apparaat bedoeld waarmee kleren werden gewassen. 5. Turf is gedroogd veen dat als brandstof werd gebruikt. Geraadpleegde bronnen: - A.A. Fokker en J.C. de Man, 'Het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering in De Ge stichten en Openbare Gebouwen van Middel burg', Middelburg 1857. - Krantenbank Zeeland, Middelburgse Cou rant, 19 april 1876, p. 2. - 'Verslag van den toestand der provincie Zee land', Middelburg 1859-1865. Pier en oceaan Niet ieder boek met een Zeeuwse compo nent komt in aanmerking voor een recen sie in De Wete. Maar het nieuwste boek van Oek de Jong - hoewel het zich deels in Friesland en grotendeels op Zuid-Beve land afspeelt - nadrukkelijk wel: Walcheren komt er regelmatig in voor en dat is extra leuk voor wie op Walcheren woont. Tijdens de uitreiking van de Zeeuwse Boe kenprijs - in november 2013 in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg - zei Oek de Jong: "Al de liefde die ik heb en voel voor Zeeland heb ik in dit boek gestopt. Dat het boek in Zeeland zo veel gelezen en ook zo gewaardeerd wordt, voelt als een enorme erkenning." Dat is een reden te meer om het boek hier te bespreken. Oek de Jong zelf, maar ook zijn alter ego in Pier en oceaan, de jongen Abel, starten hun leven in 1952 in Friesland. Ze verhui zen in 1960 op bijna achtjarige leeftijd naar

de Wete | 2014 | | pagina 33