36 31Arjaan Roelse - Westkapelle 47. Krien Brouwer - Sint Jan ten Heere 51Jewannes Janse - Domburg (dus niet P. Besuyen) 59. Simpelaar, palingboer - Biggekerke Ook Leny Sinke-Boone uit Serooskerke heeft Verdwijnend volk in haar bezit. Zij kreeg het in december 1966 en was met een al nieuwsgierig naar de namen van de geportretteerden. Willem de Buck, land bouwer op Parelvliet in Meliskerke, kon haar destijds de meeste namen wel vertel len. Deze De Buck was in de jaren dertig actief in diverse bestuursfuncties (zie ook de rubriek 'De Wete weet het' in dit num mer, red.). Bij enkele foto's in de oktober- Wete plaatst ze dan ook een opmerking. - Linksonder op pag. 13 (Huybregtse) heeft mevrouw Sinke "Corbijn" staan, zon der verdere aanduiding. - Linksboven op pag. 14 heeft zij de voor letters L.A. (Roelse). - Rechtsboven op pag. 15 (Piet Besuyen) heeft zij als woonplaats Biggekerke geno teerd. - Linksboven op pag. 17 is niet Ko Boogerd, maar Adriaan Mesu van Botjes zee. Over Huybregtse lopen de meningen nogal uiteen, want volgens Gerard Nieuwenhuize uit Grijpskerke gaat het om Matthijs Fran- cke. Dat was namelijk zijn overgrootvader, geboren te Grijpskerke op 18 maart 1859 en overleden in Souburg op 15 augustus 1940. Matthijs woonde in een huisje aan de Bermweg in Oost-Souburg dat al lang gesloopt is. De eerste steen van dat huisje is in bezit van een kleinzoon in Amerika. Nieuwenhuize stuurde een paar foto's om aan te tonen dat het echt om zijn over- Matthijs Francke, zoals afgebeeld in het boek 'Verdwijnend volk', (coll. Gerard Nieuwenhui ze) grootvader gaat. Het kleine portretje is van slechte kwaliteit, maar de gelijkenis met het portret uit Verdwijnend volk is frappant. Op de foto van de gasten op de bruiloft van zijn zoon Abraham en Elisabeth Reij- nierse zit Matthijs Francke op de eerste rij, tweede van links. De bruiloftsgasten zitten op de dijk langs de Bermweg, tegenover het huisje van Matthijs. Binnen de familie was het niet altijd koek en ei, getuige de anekdote die Gerard Nieuwenhuize toevoegde aan zijn bericht: "Mijn vader had het boek Verdwijnend volk ook, omdat zijn opa Matthijs Francke erin stond. Op verzoek van een nicht slaagde hij erin een exemplaar op de kop te tikken. Maar toen hij haar schreef dat hij het boek gevonden had en daarbij een kopie van de

de Wete | 2014 | | pagina 38