38 - onbekend - P. Verstraate (Doeselaar), Westkapelle - Jac. Boogaard, Koudekerke - Langebeke, Vrouwepolder (dus niet Se- rooskerke) - Lourus Melse, Serooskerke Ach, Boogerd of Boogaard, Langebeke of Langebeeke, Besuyen of Besuijen, Ver straate of Verstraaten, daar maken we nu geen punt van. Wij kennen het handschrift van J. de Bree niet, maar "Tianeken" lijkt toch wel verdacht veel op Francke(n). Dan zou Gerard Nieuwenhuize gelijk hebben met zijn bewering dat het gaat om Matthijs Francke. Tannie Janse uit Arnemuiden belde met de mededeling dat de man op pagina 16 rechtsboven niet Willem Gabriëlse is, maar Johannes Schroevers uit Arnemuiden. Zijn bijnaam was Jan Koewacht. Piet Janse uit Middelburg is ook van me ning dat het gaat om Johannes Schroe vers, maar hij bericht ons nog veel meer. Hij heeft Verdwijnend volk al sinds 1967 in zijn boekenkast staan. Voorin zijn exem plaar staat geschreven: "Aangeboden door de C.J.V. 'In 's levens opgang' te De Steeg, 10 Nov. 1943". Piet Janse schrijft verder: "Indertijd was ik leraar op een middelbare school in Middelburg. De leerlingen kwa men vanuit alle dorpen van Walcheren. Omdat ik graag wilde weten of hun (groot)ouders de geportretteerden nog kenden, gaf ik aan hen het boek mee met de vraag om met potlood de namen, als ze die wisten, ernaast te schrijven." Janse houdt de volgorde aan van de por tretten in de oktober-Wete: - Lein Wisse, Welzinge - Simpelaar (Attik den Blauwen) - Ko Simonse (Ko Puupe) - Lou Adriaan Roelse (Arjaan Doest), Westkapelle - Jan Houterman, Meliskerke, Gerefor meerde Gemeente - Leen de Visser, Ritthem. Lampert, Kou dekerke? - Janis Aarnoudse, Koudekerke - Krien Brouwer, Hof St. Jan ten Heere - Piet Besuyen, Bergzicht - Houterman, St. Laurens - Schroevers, Arnemuiden - Piet Verstraate (Den Doezelaer), Westka pelle - Louw Melse, Serooskerke Over de laatste, Buys uit Middelburg, stelt Janse: "Deze man behoort, meen ik, tot de serie Veluwenaren (XIX t/m XXX)." Dat zou heel goed kunnen. Intussen wordt de verwarring over Huy- bregtse almaar groter, want nu zou het ene Simpelaar zijn, met de bijnaam Attik den Blauwen. Wij houden het voorlopig toch maar op Matthijs Francke. Matty Geschiere-van Sighem uit Grijpsker- ke herkende haar overgrootvader P. Ver straate uit Westkapelle. Ze had van hem maar één klein fotootje en is erg blij met de foto in De Wete, want die kende ze nog niet. Ze kan niet bevestigden dat haar 'overopa' geen twijfel kende, want alle mensen die hem gekend hebben zijn intus sen overleden. Ook uit overlevering is niets bekend over zijn karaktertrekken. De dijk werker Pieter Verstraate (1862-1943) was gehuwd met Elisabeth Johanna Lievense

de Wete | 2014 | | pagina 40