Z5 s Bij dit nummer 3ö,q 2 HFK In juni 1910 organiseerde de sportcommis- sie van de Nederlandsche Automobiel Club een propagandatocht naar Walche ren. Dit was voor de meeste Walchenaren de eerste kennismaking met de auto. De eigenaren van de dertig automobielen kwamen op twee na van buiten Zeeland en waren zonder uitzondering rijke burgers. Tijdens de rondrit van Middelburg via Westkapelle, Domburg en Veere werden foto's gemaakt. Herinneringen aan deze automobielweek zijn bewaard gebleven in een aantal historische verzamelingen bin nen en buiten Zeeland, bijvoorbeeld in het Zeeuws Archief en het gemeentearchief van Breda. Je ziet verbaasde mannen en vrouwen in klederdracht staren naar de merkwaardige voertuigen. Deze fotografi sche documenten laten zien hoe men hon derd jaar geleden dit nieuwe fenomeen be schouwde. Voor deze nieuwe jaargang van De Wete heeft de beeldredacteur ervoor gekozen de voorkant te voorzien van afbeeldingen van auto's op Walcheren. De vroegste fo to's waarop auto's staan vormen een een rijke bron voor onderzoek naar de geschie denis van het dagelijks leven. Heel vaak werd dit statussymbool op de gevoelige plaat vastgelegd. De eigenaren ontleenden hun gevoel van rijkdom en vrijheid aan deze heilige koe, en dat mocht gezien wor den. In de collectie van de Zeeuwse Biblio theek bevinden zich een aantal juweeltjes die de ontwikkeling van het autoverkeer op Walcheren laten zien en daarnaast ook een beeld geven van de geschiedenis van het toerisme of hoe wij in de afgelopen ja ren onze vrije tijd hebben besteed. Foto's kunnen, net zoals brieven, pamflet ten, boeken, familiefilms of gesprekken met ooggetuigen, belangrijke puzzelstuk ken zijn om een mooi verhaal te schrijven over een onderwerp uit de rijke Walcherse geschiedenis. De artikelen die u in dit nummer aantreft ontstaan ook op deze manier: de auteur vindt een paar snippers spannende informatie over het verleden en wordt steeds enthousiaster. Archieven wor den nageplozen, oude boeken geraad pleegd en er wordt gezocht naar passende afbeeldingen. Het resultaat van zulke zoek tochten kunt u lezen in deze eerste uitgave van het nieuwe jaar 2014. Vaak begint de belangstelling voor de ge schiedenis als je bladerend in een oud fa miliealbum foto's bekijkt. Het gaat meestal om foto's waar geen beschrijving van plaats of naam op staat. Je vraagt je af wie toch die vrouw is met dat kind op schoot of wie die man in klederdracht kan zijn. Waar zou je meer informatie over de desbe treffende persoon kunnen vinden? Misschien is er nog een oud familielid die uitkomst kan bieden. Het opsturen van zo'n foto naar de redactie van De Wete is ook een mogelijkheid. Zoals u ook in dit nummer leest, maakt een fotovraag veel verhalen los. De redactie

de Wete | 2014 | | pagina 4