Han Dobbelaar uit Oost-Souburg zond ons een paar andere foto's van de Bomvrije Kazerne, die we hierbij afdrukken. De beel den spreken voor zichzelf. Jan H. Wigard uit Middelburg houdt het ook op een bataljon van de Kustartillerie, vanwege de bewapening met M(18)95 karabijnen, maar hij twijfelt tussen de Bom vrije Kazerne en de Willem lll-kazerne. Jules Braat uit Vleuten raadpleegde de fo tocollectie op het Vlissingse Gemeentear chief en bepaalt de locatie op de binnen plaats van de Bomvrije Kazerne. Daarbij lijkt hij het bij het rechte eind te hebben, getuige de foto's van Han Dobbelaar. Jules Braat is de enige die iets denkt te weten over een van de afgebeelde militairen, want op een andere foto in het gemeente archief - eentje uit 1934 - staat een reser ve eerste luitenant Louwerse. Die zou ook weieens kunnen staan op de foto van Lou- rus Louwerse en wellicht zelfs familie van hem zijn. Braat: "Waarschijnlijk zijn het re kruten, waarvan de latere luitenant Lou werse deel uitmaakte. Als de foto in 1923 is genomen, dan is het goed mogelijk dat deze Louwerse in de loop der jaren bevor derd is en in 1934 de rang van eerste lui tenant had." Met deze reacties kan de beschrijving van Lourus'foto worden aangevuld. Bedankt, mannen! Een geheimzinnige steen Op de vraag in de oktober-Wete van Henk Hendrikse naar de aard van een geheim zinnige steen die ooit werd opgedregd uit de haven van Veere kwam een uitgebreid antwoord van Sarina Hendrikse uit Vlissin- gen. "Dit is overduidelijk een fragment van een voorreformatorische grafzerk uit de zes tiende eeuw, in elk geval van vóór 1572. Er staat nog een stukje randschrift op, en daarvoor moeten we de foto omkeren. Het randschrift, ook wel randschrift genoemd, begon meestal links bovenaan, ging door over de hele rand (vaak onderbroken door een hoekvulling) en eindigde meestal op de linkerzijkant. En dan lezen we in goti sche minuskels een gedeelte van het oud ste grafschrift, een deel van een sterfda tum, en er staat: 'de(n) V...' Boven het woordje 'de(n)' staat een apostrof, die meestal de n of de r verving. De V staat voor vijf, maar er kunnen ook nog een of meer letters I achter hebben gestaan. Dat is niet meer te zien. De overledene stierf op de vijfde, zesde, zevende of achtste dag van de maand. Dat is dus geen jaar tal. "De grafzerk is in de zeventiende eeuw hergebruikt, getuige het tweede grafschrift in Latijnse kapitalen in het middenveld. Dat gebeurde wel vaker, als er voor een kerk- graf niet meer werd betaald omdat er geen nabestaanden meer waren, of omdat ze niet meer te vinden waren. Dan werd het graf mét de zerk gewoon verkocht. Soms kreeg de zerk dan een ander plekje in de kerk. "De zerk is duidelijk later verzaagd en als vulstuk gebruikt, en dit is een schamel res tant van de onderkant, met het stukje goti sche tekst dus op z'n kop. "De zerk zal ongetwijfeld afkomstig zijn uit de Grote Kerk in Veere. Alle zerken uit deze kerk zijn als stoepen, onderdelen van huizen of andere doeleinden gebruikt."

de Wete | 2014 | | pagina 51