51 en een partij waterlelies en irissen met ge sloten bloemknoppen. Dit prachtige bouw werk werd gebruikt als ontvangst- en ont moetingsruimte voor de leerlingen met hun ouders. Door de aanhoudende groei was de kloos terkapel te klein geworden en besloot men een neogotische kloosterkerk te bouwen. Deze werd in 1912 in gebruik genomen. In deze kerk vallen drie dingen op. Dat is al lereerst de kerststal die vroeger alleen rond Kerstmis op het hoogkoor werd opge steld, maar nu permanent aanwezig is. De figuren zijn gemaakt van prachtig wit mar mer dat uit een van de mijnen uit de stad Carrara (Toscane) komt. Het andere voor werp is een beeld van Ursula, dat een plaats kreeg onder het hoofdaltaar. Ook dit beeld is gemaakt van wit marmer uit Car rara. Sint Ursula is ook aanwezig in een prachtig glas-in-loodraam. Sinds het schooljaar 1967/'68 dragen de zusters geen habijt meer en sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw worden ook jongens op de school toegelaten. Het inter naat bleef tot 2001 in gebruik en de lera renopleiding stopte in september 2001. Anno 2013 is het Sint-Ursula-Instituut nog altijd een succesvolle school met ongeveer 1.600 leerlingen. Maar er wordt geen les meer gegeven door de ursulinen. Tijdens de rondleiding vertelde onze gids dat er nog zestien ursulinen op het instituut wo nen en daar van hun welverdiende rust ge nieten. Na het bezoek aan het Sint-Ursula-Insti- tuut werden we met de bus naar het cen trum van Mechelen gebracht. Hier hadden we tot 15.30 uur de tijd om de inwendige mens te versterken en op eigen gelegen heid Mechelen te verkennen. Vervolgens werden we weer in vier groepen verdeeld en kon elke groep met een gids aan de stadswandeling beginnen. Omdat er al heel veel over de geschiede nis van Mechelen in De Wete van juli 2013 heeft gestaan, zal ik het bij enkele wetens waardigheden houden. Omstreeks 600 vertrok de Ierse missiona ris Rumoldus uit zijn land om het christen dom te verspreiden. Het doel van zijn reis was de nederzetting Mechelen. Nadat hij was gestorven werd hij als Sint Rombout vereerd. Onder zijn aanbidders waren veel pelgrims die zijn graf bezochten. In de Sint Romboutskathedraal, een van de acht his torische kerken, staat een schrijn uit 1825 waarin het gebeente van Sint Rombout ligt. Elk jaar wordt deze schrijn tijdens een pro cessie door de stad gedragen. Het is voor veel mannen een eer drager van de schrijn te mogen zijn. Wie op 28 september in de kathedraal is geweest, heeft de schrijn van dichtbij kunnen bekijken, want deze was bij ons bezoek nog niet opgeborgen. Mechelen is ontstaan op de rechteroever van het riviertje de Dijle, dat in verbinding stond met de Schelde. Op de rechteroever van de Dijle, dichtbij de Sint Romboutska thedraal, breidde de nederzetting zich uit tot stad, terwijl op de linkeroever de haven was gesitueerd. Mechelen kreeg het recht graan, zout en vis te stapelen, later speel de de lakenhandel een grote rol. Door de stad liepen talrijke waterlopen die aan het begin van de twintigste eeuw wer den overwelfd of gedempt. Dit om besmet telijke ziekten te voorkomen. In 1914 werd Mechelen zwaar beschoten door de Duitsers. Verschillende historische gebouwen, onder andere op de IJzeren- leen en de Schoenmarkt, werden volledig verwoest. Deze gebouwen werden na 1918 weer opgebouwd.

de Wete | 2014 | | pagina 53