Onze gids vroeg ons of we de betekenis van IJzerenleen wisten. Niemand wist het. IJzerenleen betekent ijzeren leuning. Die ijzeren leuning is in de straat nog altijd aanwezig. Mechelen is ook bekend om zijn bier. Een van de oudste brouwerijen van België staat in Mechelen. Het is brouwerij Het Anker waar men in 1369 met het brouwen van bier begon, waaronder de 'Mechelsche Bruynen'. Dit bier was zowel bij de burgers als bij de adel in trek. Ook bij keizer Karei viel het bier in de smaak. Nu, ruim zes eeuwen later, wordt den bruynen nog steeds gebrouwen onder de naam Gouden Carolusbier. Onze stadsgidsen wisten de historie van hun stad op een boeiende wijze over te brengen. Na hen bedankt te hebben was het tijd om restaurant Theatrium op te zoe ken om daar van een heerlijke maaltijd te genieten, al dan niet met een Carolusbier- tje erbij. Hierna vertrokken we richting Wal cheren. We hebben op deze zomerse dag genoten van het prachtige Sint-Ursula-Instituut en de schitterende stad Mechelen. Addy, Anja en Tineke, de leden van de activiteiten commissie, bedanken we heel hartelijk voor de organisatie. Het was fantastisch! Frans van den Driest 1. In 1535 stichtte Angela Merici te Brescia in Italië de Compagnia van Sint Ursula. De onge huwde vrouwen die zij samenbracht, legden zich toe op volksonderwijs en armenzorg. Ze bleven aanvankelijk gewoon in hun vertrouwde familiekring wonen en legden beperkte geloften af. Hun patrones was de middeleeuwse maagd en martelares Ursula, een Britse prinses. Zij wordt afgebeeld met een pijl of palmtak. Haar feestdag is 21 oktober. De Middelburgse grachtengordel Op woensdag 23 oktober 2013 hielden de broers Jan-Willem en Johan Antheunisse een lezing over de Middelburgse grachten gordel: een stukje recente, naoorlogse ge schiedenis bekeken door de ogen van twee participanten die hun jeugdjaren met veel gevoel voor humor herbeleven en in kleuren met de ervaringen van tijdgenoten. Trugkieke en egodocument tegelijk; het le verde bij de gebroeders Antheunisse een uiterst onderhoudende voorstelling op. De HKW-leden hadden dat ook wel verwacht, de aula van de bibliotheek was meer dan vol en aan de reacties was te merken dat de verhalen en de beelden (foto's in dit ge val) veel persoonlijke herinneringen oprie pen. Maar ook een treffend tijdsbeeld waarin de niet-Middelburgers zich ook goed konden herkennen. We gaan terug naar de tijd van de weder opbouw. In de jaren vijftig van de vorige eeuw kwam Middelburg langzaam maar zeker weer uit het puin tevoorschijn. Het was een tijd van armoede, een tijd ook dat we - ook de gebroeders Antheunisse uit de Eigenhaardstraat - eens in de week in de teil werden gewassen in het sop van de oudere gezinsleden. De tijd van één scho ne onderbroek in de week en de tijd van loze beloften: "Als je trouwt mag je mee in het voorste rijtuig." Ik hoor het mijn oma nog zeggen. En lieverkoekjes werden niet gebakken. In 2007 trakteerden de broers hun moeder op een rondvaart door de Middelburgse watergangen ter gelegenheid van haar 86ste verjaardag. Ze deden zelf het woord. De tocht was een groot succes en een tra-

de Wete | 2014 | | pagina 54