53 ditie was geboren. Intussen is de nostalgi sche boottocht al zo'n 35 keer gehouden. Maar vanavond staan de broers Antheu- nisse voor het eerst droog op 'het toneel'. Wel in een boot natuurlijk. We kunnen de virtuele tocht allemaal vanuit de fauteuil meemaken. We starten de fotoreportage bij Achter de ringen. Zoals bakker Van Halen, zijn bolus sen waren tot ver in België beroemd. Pak jesbezorger Adrie Theune kende iedere kroeg in de stad. En dan rijwielhandel Den Engelsman. Oorspronkelijk was Schout er gevestigd, maar onder invloed van domi nee Oussoren - die vreesde voor het com munistische gevaar - besloot Schout in Houttuinen en varen eerst een stukje naar het noorden om een kijkje te nemen bij houthandel Albers. Dat varen viel in de ja ren vijftig vast niet mee, want de Middel burgse grachten lagen vol boomstammen. Pas na zo'n twee jaar verwateren waren ze goed genoeg om verzaagd te worden. Op de Langevielebrug konden we de tram zien passeren. Die kwam van de Markt en ging via de Zandstraat naar de Vlissingse- weg. Het is het gebied dat ruwweg ligt tus sen de binnengracht, met de Pottenbak kerssingel en de Schoorsteenvegerssingel, en de vesten met de Achtergracht. Dit stukje Middelburg is nu onherstelbaar ge moderniseerd. De middenstand was er ook vroeger rijk vertegenwoordigd. Het voert te ver om iedereen die we ontmoeten hier te noemen, maar er zijn natuurlijk uitzonde- De gebroeders Antheunisse in de boot tijdens hun lezing over de Middelburgse grachtengor del in de jaren vijftig, (foto Ida Doorenweerd, 2013) 1952 met hem naar Canada te vertrekken. Het is er niet van gekomen, ondanks zijn omscholing tot boer. Bij de tweeling van Schout werd bronchitis geconstateerd en de grenzen bleven voor het gezin gesloten. Zo niet voor de dominee. De familie Bosschaart woonde in het laat ste huis op de Achtersingel. Mevrouw Bos schaart, ofwel Eva van Wittene, ofwel Eute, was ondanks haar geringe lengte een opvallende verschijning. In kamp Wes- terbork had ze zichzelf vloeiend achteruit leren spreken. Ze verscheen ooit bij Willem Duys in Voor de vuist weg. Ze werkte in

de Wete | 2014 | | pagina 55