55 boren dan kreeg de moeder tien eieren van melkboer Jo Ludikhuijse om aan te sterken. Zo varen we richting Maisbaai en Loskade. Onderweg passeren nog enkele beroemde Middelburgers de revue, zoals Greetje Kauffeld, de dochter van de uitbater van hotel Sonnevanck, en Ko Kemeling ofwel Ali Ben Lux, een goochelaar die nog een tijdje optrad met Miss Blindina, Sara van Wittene in het dagelijks leven. Zij zou later deel uitmaken van een groepje Hongaarse acrobaten. Jac. Prince was, tot 1973, teke naar bij de PZC en bovenal tekenleraar aan de Middelburgse tekenacademie 'De Coloriet' in de Kuiperspoort. Een bekend portret van hem is dat van de communist Willem den Engelsman, die na de Tweede Wereldoorlog nog een vergeefse poging deed om in de gemeenteraad te komen. Hogere ogen gooide Hein Cujé in de atle tiek. Zowel in 1956 als in 1960 zou de hardloper uitgezonden worden naar de Olympische Spelen (5000 meter). In 1956 gooiden de Russen roet in het eten met de inval in Hongarije en in 1960 werd Hein door de Amsterdamse kogelstoter Loes Boling voortijdig uit de wedstrijd gegooid. De blessure die hij opliep hield hem tot na Rome in Middelburg. Beroemd, of liever berucht, was politieman en (na 1951) plantsoenwachter Tollenaar. Zijn bijnaam Tolletje Pik verwijst naar vele, bij de jeugd van Middelburg inbeslaggenomen goede ren. De Middelburgse grachtengordel is niet compleet zonder Johannes Willem Leien- decker uit de Bellinkstraat: Koperen Ko. De muzikant vormde een eenmansorkest en trok met een zelfgemaakt campertje door het land voordat hij zich ten slotte in Rot terdam vestigde. Ik ben hem er ooit in vol ornaat op de Lijnbaan tegengekomen. Koperen Ko stond model voor de creatie Nikkelen Nelis van Wim Sonneveld. Het gelijknamige lied beviel Ko niet erg, hij meende dat de zin "zij kon het lonken niet laten" sloeg op zijn vrouw Martha, die van wege een oogziekte met haar ogen knip perde. De tekstschrijver Friso Wiegersma heeft dat ontkend, maar tussen Ko en Nelis is het nooit meer goed gekomen. Het libertyschip Afros wordt naar Vlissingen gesleept na jarenlang opgelegd te zijn geweest in Middelburg. Foto W. de Bruine, 15 oktober 1959. (Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zee land, recordnr. 1680)

de Wete | 2014 | | pagina 57