fyS Activiteiten Xw/ We naderen het einde van de voorstelling. Aan de Maisbaai losten coasters de boom stammen die Albers meer dan een jaar na dato zou verzagen. De Loskade was in die tijd een speelparadijs voor kinderen. Naast de ijsfabriek en de Vitrite was er een zand en grindopslag. Aan de kade lagen aan het eind van de jaren vijftig twee libertysche- pen in opslag, de Afros en de Despina. Meestal was het er een drukte van belang. Het werkvolk verzamelde zich bij het kan toor van Zuidema en moest dan maar af wachten of er die dag voor hen wel werk zou zijn. In de bietentijd reden boerenwa gens af en aan. Niet altijd op bestelling! Soms werden de paarden uitgespannen in de hoop dat er de volgende dag meer scheepsruimte beschikbaar zou zijn. Van Achter de Houttuinen tot aan de Los kade, onze vaartocht heeft ruim twee uur geduurd, maar iedereen heeft het gevoel dat er nog veel langer had mogen duren. Wordt vervolgd? Leo Faase Woensdag 22 januari 2014 Ketters van Praag tot Middelburg Ketters hebben door de eeuwen heen ge tracht hun gedachten en ideeën uit te dra gen. Ze tekenden protest aan tegen de heersende opvattingen, zowel die van de feodale en autoritaire staat als die van de kerk. De ketter manifesteerde zich in vele gedaanten: als filosoof, als strijder voor ge lijkheid en gerechtigheid, als vernieuwer van het geloof, als beeldenstormer. Hij toonde heel veel innerlijke overtuiging en verantwoordelijkheidsbesef en als je naar de straffen kijkt die op ketterij stonden, ook ware doodsverachting. Vanaf 1450 raakte een aantal verande ringsprocessen in een stroomversnelling. Het geocentrisch wereldbeeld kwam op de tocht te staan, nieuwe werelddelen werden ontdekt en de gelovigen kwamen in op stand tegen al te wereldse en corrupte pausen. De mens ontdekte de wetenschap en zichzelf en met de uitvinding van de boekdrukkunst kon een ieder hiervan ken nisnemen. Johannes Hus was een van de eersten die tegen Rome in opstand kwam. Hij werd gevolgd door Luther, Zwingli, de Wederdo pers en Calvijn. Er was geen houden meer aan. Vervolgingen, opstanden en oorlogen waren de reactie op de roep om hervor ming. In naam van het geloof werden on gelooflijke wreedheden begaan. Ook Zeeland ontkwam niet aan de woelin gen van de Reformatie. In 1517 had Luther zijn stellingen aan een kerkdeur in Witten berg gespijkerd en daarna hadden zijn ideeën zich snel verspreid. In het voorjaar van 1523 kwam Christiaan II, de afgezette koning van Denemarken, met een vloot van veertien schepen aan in Veere. Hij was naar Zeeland gevlucht om steun te zoeken

de Wete | 2014 | | pagina 58