bij zijn zwager Karei V. Christiaan en zijn gevolg waren de eersten die het gedachte goed van Luther op Walcheren brachten. De voormalige Deense koning vertoefde herhaaldelijk in Middelburg en Veere. Men werd in Middelburg nieuwsgierig naar het nieuwe geloof en de abt van de Onze-Lie- ve-Vrouwenabdij stuurde zijn secretaris Gerard Geldenhouwer naar Wittenberg om het Lutherse gedachtegoed nader te on derzoeken. Geldenhouwer kwam diep onder de indruk terug en stelde dat alleen geloof en liefde werden gepreekt. Er zou geen plaats meer zijn voor bedrog en huichelarij. De nieuwe ideeën vielen in vruchtbare aarde. De kerk stelde de Inquisitie in om ketters op te spo ren. De toon op de plakkaten nam in strengheid toe. Op vrijwel alle uitingen van hervormingsgezindheid werd de doodstraf gesteld. Dit leidde tot de Beeldenstorm en uiteindelijk in 1568 tot de Opstand in de Nederlanden. Jurist en oud-leraar kunstgeschiedenis C.L. de Vries verzorgt voor de HKW op 22 januari een lezing over de Reformatie en de directe gevolgen ervan in onze regio, met de titel 'Ketters van Praag tot Middel burg'. Woensdag 22 januari 2014, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Woensdag 26 maart 2014 Stal Serooskerke Stal Serooskerke is gevestigd aan de Snouck Hurgronjeweg 2 in Gapinge. Eige naar Adri Verhage bezit samen met zijn schoonzoon zeven Zeeuwse trekpaarden, waarmee hij op kleine schaal traditionele landbouwwerkzaamheden uitvoert. Bezoekt u Stal Serooskerke, dan kunt u zien hoe in Zeeland tot in de jaren zestig van de vorige eeuw de grond werd be werkt en welke gewassen er werden ver bouwd. Klavers, voederbieten, tarwe en aardappelen worden hier met behulp van de trekpaarden gezaaid, gepoot en ge oogst, Regelmatig worden hierbij authen tieke landbouwwerktuigen uit de eerste helft van de vorige eeuw ingezet. Ook wor den op verzoek demonstraties voor het pu bliek gegeven. Door goed fokbeleid wil Stal Serooskerke de trekkracht, het goede en werklustige karakter, het uithoudingsvermogen en de forse lichaamsbouw van het Zeeuwse trek paard in stand houden. Want die eigen schappen zijn onmisbaar bij het werken in de Zeeuwse klei. De paarden worden ook ingezet bij het ring- en sjezenrijden. Matty en Ko Geschiere zijn sinds enkele jaren de vastleggers van beeldmateriaal van dit uit het Zeeuwse landschap verdwij nende beeld. Matty heeft inmiddels een grote fotocollectie aangelegd van de diver se werkzaamheden en vrijetijdactiviteiten met de paarden. De korte filmpjes zijn van de hand van Ko Geschiere. In zijn lezing vertelt Adri Verhage aan de hand van beeldmateriaal van Matty en Ko Geschiere over zijn werkzaamheden op het land. U kunt alvast een voorproefje op deze avond nemen door de website www.stalserooskerke.nl te bezoeken. Woensdag 26 maart 2014, aula Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur. Woensdag 23 april 2014 Jaarvergadering De jaarvergadering van de Heemkundige Kring Walcheren zal plaatsvinden op woensdag 23 april 2014.

de Wete | 2014 | | pagina 59