Wapendier 3 De Middelburgse arend gekooid, 1590-1858 Deze Europese zeearend maakt duidelijk waar om de soort ook wel vliegende deur wordt ge noemd. (Bron: www.birdphoto.nl) Inleiding Een vogel in het stadswapen is een thema dat in de hele Europese cultuur bekend is. Het houden van levende exemplaren daar entegen is wat minder bekend. Zo heeft Londen sinds de vroege zestiende eeuw zijn zes zwarte raven in de Tower (aange vuld met een zevende 'reservevogel') die de troon van Engeland bewaken. Het volksgeloof wil dat als de raven vergaan of uitvliegen, de Engelse troon zal vallen en met de troon geheel Groot-Brittannië. Om dat te voorkomen zijn de raven aan de lin kervleugel gekortwiekt zodat er sowieso niet te vliegen valt. In Lissabon wordt elke thuiswedstrijd van voetbalclub Benfica (dat een adelaar in zijn clublogo heeft staan) opgeluisterd door de clubmascotte, een arend die over het veld vliegt en steevast op de middenstip landt. De Benfica-leden dragen dan ook de bijnaam as aguias, de adelaars. De Nederlandse voetbalclub Vi tesse zet in navolging hiervan vanaf 2008 een aan het club- en stadswapen van Arn hem refererende adelaar in, die naar de naam Hertog luistert. Vitesse is op het sportieve vlak sindsdien succesvoller ge worden. Voordat Middelburg degradeerde tot pro vinciestadje in de periferie van Nederland, bezat de stad ook zijn eigen arend, vaak meer dan één zelfs, die de macht van de stad symboliseerde. De Middelburgse zeearend De Middelburgse stadsarenden waren waarschijnlijk alle exemplaren van de Eu ropese zeearend (Haliaetus albicilla); de allerlaatste stadsarend in ieder geval.1 De Europese zeearend is de grootste roofvo gel van Europa en heeft, naast de mens, geen natuurlijke vijanden. Een volwassen exemplaar meet 70 tot 92 centimeter, weegt 4 tot 7 kilo en heeft een vleugel spanwijdte van 200 tot 250 centimeter. Vanwege de vorm en de grootte van zijn vleugels wordt de vogel ook wel vliegende deur genoemd. Andere opvallende ken merken zijn de grote gele snavel, de don kerbruine verentooi die bij de kop lichter bruin is (de Amerikaanse zeearend heeft een karakteristieke geheel witte kop), de diep gevingerde vleugels en een witte staart. Onvolwassen vogels hebben die witte staart overigens nog niet, die ontstaat pas rond het vierde of vijfde levensjaar. De laatst overgebleven Middelburgse arend (zie afbeelding pag. 11lijkt dan ook jong te zijn gestorven.

de Wete | 2014 | | pagina 5