Het stadswapen van Middelburg, circa 1817. (Zeeuws Archief, HTAM-B 1728) Een voordelige karaktereigenschap van de arend is dat hij geen territoriumdrift kent, goed met soortgenoten overweg kan en er zelfs mee samenwerkt. Sinds 2006 kent Nederland weer één of meer broedparen, in de Oostvaardersplassen en het Lau wersmeer. De arend heeft als top-predator een reusachtige oppervlakte aan leefge bied nodig. Hij jaagt op open water, maar ondanks zijn naam doet vermoeden is dit vooral zoet water, zoals grote plassen, me ren en rivieren die omgeven zijn door bos sen of open terrein. Mits er voldoende die ren in leven. De prooien van de zeearend zijn vissen, aas, konijnen, hazen, meerkoe ten, ganzen en zelfs reeën en vossen. De Europese zeearend leeft echter voorname lijk in Noord-Europa in de Noorse fjorden, Noord-Zweden, Finland en Rusland. De stadsarenden werden waarschijnlijk van jongs af aan gekooid gehouden en hebben wellicht zelfs nooit gevlogen. Er is waarschijnlijk nooit naar het dierenwelzijn omgezien en vele exemplaren zullen door de stadsjeugd getreiterd zijn in hun kooi en van verveling zijn weggekwijnd. Doordat de arenden alleen vleesafval gevoerd kregen, hadden ze zo'n eenzijdig dieet dat hun in stinct werd onderdrukt om zelf prooi te moeten vangen. De trotse arend zal er in zijn kooi niet zo fier hebben uitgezien als het stadswapen doet voorkomen. Middelburg en zijn stadswapen Het stadswapen met burcht én arend is er niet vanaf het begin van de stad geweest. In 1423 brandde het oude stadhuis van Middelburg af. De precieze locatie ervan is niet bekend, maar wel dat het vleeshuis of de vleeshal zich aan de Burgh bevond. Het oude stadhuis zou direct naast de vleeshal hebben gestaan, in de Lange Delft. In 1430 werd een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe stadhuis en daarin kwam de vleeshal links in de onderste ga lerij.2 Zowel stadhuis als vleeshal zouden een belangrijke rol gaan spelen voor de Middelburgse stadsarend. Sinds ongeveer het jaar 1000 is de zwarte adelaar op een gouden veld het wapen symbool van de Duitse keizers. Na 1417 werd de keizerlijke adelaar doorgaans dub- belkoppig afgebeeld. Vanaf de late middel eeuwen wordt deze adelaar in het Middel burgse stadswapen afgebeeld. De arend of adelaar is een symbool van moed, kracht, scherp inzicht en hoge idealen; het dier staat aan de top van de voedselketen en daarmee symboliseerde de stad haar posi tie ten opzichte van de omringende plaat sen. Op het oude bordes van het nieuwge bouwde stadhuis (dat in 1756 werd veran derd) was het wapen van Middelburg afge beeld als een schild waarop de burcht

de Wete | 2014 | | pagina 6