5 stond afgebeeld die rustte op de borst van een arend. Op de voordeur was ter plaatse van het sleutelgat datzelfde schild rustend op de borst van een dubbele arend afge beeld, met de keizerlijke kroon daarboven. Volgens Verheye van Citters heeft Middel burg met grafelijke toestemming haar wa penschild gekregen, waarbij het schild op de borst van een zwarte arend rustte om dat het gebeente van de rooms-koning Wil lem II, graaf van Holland en Zeeland, in 1282 in de Abdij werd begraven. Die ade laar werd door de koning in zijn schild ge dragen. Naast de enkele arend wordt ook de dub bele arend gebruikt, maar niet door alle in stanties. Regenten van het Arm- en Bur gerweeshuis, alle publieke gebouwen en ook het stadhuis zelf werden gesierd met de dubbele arend. Deze dubbele arend werd gevoerd door de Duitse keizer Maxi- miliaan I, die voogd was van Karei V als graaf van Zeeland (van 1505 tot 1516).3 Het Roomse Rijk had daarnaast een rechtscollege in Middelburg en het wapen van dit college voerde eveneens de dub- belkoppige adelaar. Steden die bijzondere betrekkingen met de keizer onderhielden namen dit symbool dikwijls in hun eigen wapen op. Zeeuwse voorbeelden daarvan zijn Middelburg, Brouwershaven en Bres- kens. Daarnaast komen ook adelaars voor in de wapens van Arnemuiden, 's-Graven- polder, 's-Heer Arendskerke en Buttinge, maar deze hebben niets met de keizer te maken. Het stadhuis en het adelaarshuisje Sommige van bovengenoemde plaatsen hielden symbolisch één of meer levende arenden in een arendshuisje voor het stad huis. Zo ook Middelburg. Arendshuisjes kwamen ook wel voor in andere plaatsen, zoals in Zierikzee dat merkwaardigerwijs helemaal geen arend in het wapen voert. Hier hing een kooi boven de ingang van de vleeshal aan de Meelstraat. De meeste steden die de keizerlijke kroon en adelaar in hun stadswapen voerden hadden een gekooide adelaar in bezit. Deze adelaars De begane grond van het stadhuis van Middel burg. Aan de linkerzijde van het arendshuisje is een luik of deurtje zichtbaar, ca. 1670. (Zeeuws Archief, collectie KZGW, ZI-II 377a) kregen op stadskosten te eten, maar wer den wel dikwijls verwaarloosd. Gezien de plaats van de vogelkooi pal naast de vleeshal is het waarschijnlijk dat de Mid delburgse arenden werden gebruikt voor de keuring van het vlees dat in de hal werd aangeboden of dan toch in ieder ge val werden gevoed met het slachtafval dat in de hal werd geproduceerd. In Middelburg stond het arendshuisje, dat in 1858 werd afgebroken, links op de hoek van de Vleeshal. Die hoek werd vroeger de Helm genoemd, naar de herberg die daar in het verleden ooit heeft gestaan. Het doodlopende stuk straat heet nu nog steeds Helm. Er zijn grosso modo drie afbeeldingen van het arendshuisje bij het stadhuis. De eer ste is een afbeelding of een bewerking daarvan met de vroegste datering 1595.

de Wete | 2014 | | pagina 7