6 De tekening van Pieter Bast van het Middel burgse stadhuis in 1595, met links van de vleeshal het eerste arendshuisje, waarschijnlijk nog van hout. (Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland, tekeningen en prenten, recordnr. 674) Het is een gravure van Pieter Bast. Daarop is links van de Vleeshal een stenen huisje zichtbaar met een half piramidedak waar van de nok tegen de onderste punt aan komt van het voetstuk dat de speklaag naar de eerste verdieping doorsnijdt en waarop zich het meest linkse beeldenpaar van de fagade bevindt. Er liggen waar schijnlijk leistenen op het dak en rechts onderin is een houten deurtje zichtbaar. Er is een grote open zijde aan zowel de noordwest- als de noordoostzijde van het stadhuis naar de Markt toe, waarin zich spijlen bevinden. De adelaars zaten dus goed beschut tegen de wind. In een gravure uit 1696 die werd gebruikt in de Crony/cvan Smallegange, is een an der soort huisje zichtbaar. De vensters zijn hier vervangen door twee vensters aan de voorzijde naar de Markt toe met een tralie werk van horizontale en verticale spijlen. Volgens Bruggeman zou het huisje van hout zijn geweest,4 maar dat betwijfel ik; in ieder geval voor wat betreft het tweede adelaarshuisje. Op plattegronden van de grondverdieping van het stadhuis uit 1670, 1740 en ook van 1853 is duidelijk te zien dat het adelaarshuisje een stenen aan bouw aan het stadhuis is.5 Het adelaars huisje uit 1853 is overigens het derde exemplaar. Het is namelijk bekend dat het adelaarshuisje in 1786 werd vernieuwd.6 Mogelijk is het venster in de achttiende eeuw nogmaals gewijzigd, zoals een Fran se tekening uit circa 1750 lijkt te suggere ren.7 Hoewel hiervan geen goede afbeel dingen bekend zijn, heeft het huisje ver moedelijk tot aan de sloop in 1858 geen wijzigingen meer ondergaan. Uit dat jaar bestaat een tekening van het stadhuis8

de Wete | 2014 | | pagina 8