16 deren aan België grenst, was het logisch dat een groot deel van de op de vlucht ge slagen Belgische bevolking als eerste in onze provincie moest worden opgevangen. Om Frankrijk te kunnen veroveren en de verdedigingslinies in het oosten van dat land te omzeilen, viel Duitsland op 4 au gustus 1914 zonder formele oorlogsverkla ring België binnen. De opmars van het Duitse leger verliep minder voorspoedig dan de leiding voor ogen had. Het Belgi sche leger bood flink weerstand. De Duit sers spaarden bij hun opmars de burger bevolking niet, zoals bleek in steden als Luik en Leuven. Naarmate het strijdtoneel Antwerpen na derde, kwam er langzaamaan een vluchte lingenstroom op gang. Aanvankelijk waren het vooral vrij bemiddelde Waalse en Vlaamse families, waarvan er vele naar Walcheren trokken en zich vestigden in Vlissingen, Middelburg en Domburg. De Zeeuwen zagen in dat de krachten gebun deld moesten worden om deze stroom ont heemden te kunnen opvangen en onder steunen. Eind augustus werd al vanuit de diverse plaatselijke ondersteuningscomités het Provinciaal Comité tot Hulpverleening aan Vluchtelingen in Zeeland opgericht. Het zeven leden tellende comité, onder voorzitterschap van jhr. mr. E.A.O. de Ca- sembroot, moest de organisatie van de op vang van de vluchtelingen in de aan hen toegewezen delen van Zeeland organise ren en leiden. Het Provinciaal Comité ging voortvarend aan de slag. Ook landelijk werden door de regering en een Centrale Commissie maatregelen genomen om de te verwach ten vluchtelingenstroom zo goed mogelijk te kunnen opvangen. Men verwachtte dat velen van hen onvoldoende middelen bij zich zouden hebben om in hun bestaan te kunnen voorzien. Op 20 september voorzag het Provinciaal Comité dat de toestroom weieens heel groot zou kunnen worden en men verzocht de plaatselijke comités zoveel mogelijk op vangmogelijkheden in de eigen gemeente te regelen. Veel comités vonden dit een beetje overdreven, maar ook zij zouden weldra verrast worden door het grote aan tal Belgen dat een veilig heenkomen in Zeeland zocht. Massale toestroom Die massale toestroom kwam begin okto ber op gang. Het Duitse leger was op 28 september met het beleg van het zwaar verdedigde Antwerpen begonnen. Naar mate het kanongebulder in Zeeland (ook op Walcheren) beter te horen was, nam het aantal Belgen dat over de Zeeuws- Vlaamse grens trok toe, bepakt en bezakt en met angst in de ogen. De Middelburg- sche Courant meldde op 8 oktober 1914 de uittocht uit Antwerpen op de voorpagina en schreef over een stroom vluchtelingen naar de Nederlandse grens die rijkelijk be gon te vloeien. "Ze zijn welkom! Ze zullen ondervinden dat ze hier met sympathiek medelijden ontvangen worden." De grootste stroom kwam vanaf vrijdag 9 oktober, toen Antwerpen zich overgaf aan de Duitsers. In het weekend daarna pas seerden honderdduizenden mensen de grens tussen Sas van Gent en Clinge, on der hen tienduizenden Belgische en Engel se militairen. In onze tijd zouden we spre ken van een tsunami van vluchtelingen. Alle transportmiddelen werden ingezet om een groot deel van hen over te brengen naar Zuid-Beveland en Walcheren en later zelfs door naar Noord-Beveland en Schou-

de Wete | 2015 | | pagina 18