Nieuwe uitgaven 39 'k heleze 'k hezie Noodboerderijen op Walcheren Noodboerderijen op Walcheren verdwijnen in snel tempo. Dat is de voornaamste aan leiding die de auteurs noemen voor deze uitgave. De auteurs zijn architect Rothui zen, landbouwer Sanderse en journalist Van Damme, dus je verwacht een prettig leesbaar boekje dat het onderwerp van diverse kan ten belicht. Dat valt tegen. Tegenvallend in de eerste plaats zijn voorwoord, inleiding en de eerste hoofdstukken waarin Rot huizen en Sanderse nog eens dunnetjes het oorlogsverloop op Walcheren beschrijven. Dat is onnodig, want het is elders al va ker en uitgebreider gedaan. Pas op pagina 26, na veel overigens nuttige illustraties maar onnodige witte pagina's, begint het verhaal over de noodboerderijen op Wal cheren. Deze eenvoudige bouwwerken verrezen in 1946 en 1947 na de drooglegging van het in 1944 geïnundeerde Walcheren. Van de 193 noodboerderijwoningen en 144 nood stallen zijn er momenteel nog zo'n dertig over. Vaak zijn ze nauwelijks meer te her kennen door de wijzigingen die ze in de loop der jaren ondergingen. Dat is niet zo vreemd, want aanvankelijk werden de noodboerderijen door het Rijk voor maxi maal tien jaar neergezet. Een aantal werd een paar jaar na de bouw al afgebroken. In de hoofdstukken Typen en Bouwwijzen geven de auteurs veel informatie die ik he laas wat saai en opsommerig vind opge schreven. Karakteristiek voor de vier typen zijn de rode, harde Belgische steen voor de buitenmuren, die vaak zijn voorzien van Noodboerderijen op Walcheren steunberen. Omdat er na de oorlog een te kort was aan alles, dus ook aan bouwma terialen, gebruikten de makers ook kalk zandsteen, schoongebikte gevelstenen van ingestorte boerderijen en zelfs gebruikte klinkers. Volgens opgave van de uitgever telt het boek 68 pagina's, maar minder dan de helft daarvan wordt ingenomen door vaak maar ten dele gevulde bladzij den tekst. Het aardigste stuk is aan het einde van het boek, waar Jan van Damme twee oud bewoners interviewt. Daar gaat het verhaal pas leven. Misschien was het beter geweest om flar den van de gesprekken in citaatvorm te verspreiden over de overige hoofdstukken. Een klein boek dus, over een klein onder werp, dat toch nog een stuk kleiner had gekund. Bijvoorbeeld in de vorm van een artikel in dit blad. Het onderwerp is er aar dig genoeg voor. Eric-Jan Weterings Frans Rothuizen, Wim Sanderse en Jan van Damme, Noodboerderijen op Walche ren 1946-2014, Den Boer/De Ruiter, Vlis- singen 2014. 68 pag., ISBN 978-90-79875- 60-3. Prijs €11,50. Dorsvloer vol confettide film Tijdens Film by the Sea 2014 ging Dors vloer vol confetti in première. Deze film, gebaseerd op het gelijknamige boek van

de Wete | 2015 | | pagina 41