50 dan het door mij destijds onder voorbe houd gestelde jaartal 1411. De linkerkant, en ook de bovenkant van de steen zijn zwaar beschadigd en het eerste deel van het jaartal ontbreekt grotendeels. Het rand schrift wijkt af van het gebruikelijke goti sche lettertype en ik had toen geen enkel vergelijkbaar materiaal. Inmiddels weet ik dat deze letters in de epigrafie lombarden worden genoemd; het zijn de gotische ma juskels, hoofdletters die enige overeen komsten vertonen met letters uit het Griek se alfabet. Dit lettertype was in zwang tot in de tweede helft van de veertiende eeuw. De hele uitvoering van deze zerk duidt ook op een zeer vroege datering, die we nu moeten stellen in het begin van de veer tiende eeuw. De kleding van de afgebeelde vrouw dateert ook uit die periode. "Aan de hand van mijn uitvergrote detailfo to's heb ik ook nog wat correcties kunnen maken in de transcriptie van het graf schrift. De reconstructie hiervan is: 'Hier leghet Lisebette Willem F(ilius) Gillis wiif die starf 's Dondersdaghes naer Dartien- dach Anno D(omi)ni MCCC XI. Bit over hare.' Vrouwe Lisebette overleed dus op 6 januari 1311 "Deze grafzerk is voor Walcheren uniek, niet alleen vanwege de ouderdom, de uit voering en de genoemde feestdag Dertien dag als sterfdag, maar ook omdat dit zeer oude grafschrift is opgesteld in het Middel nederlands en niet in het voor die tijd ge bruikelijke Latijn. In Zeeland zijn er nog maar enkele voorbeelden van dit type graf zerken met Lombardische teksten bekend: twee fragmentarische in Sint Anna ter Mui den, waarvan er een dateert uit 1269, en een halve in Aardenburg, waarop geen jaartal meer staat." Sarina Hendrikse spreekt haar dank uit naar de Belgische historicus Ronald van Belle en dr. Sophie Oosterwijk. Daar slui ten wij ons graag bij aan. Drie meisjes In de juli- en in de oktober-Wete van 2013 plaatsten wij een foto die we kregen toege stuurd door Roel van Schaik uit Wouden berg. Er staan drie meisjes in Walcherse dracht op, samen met het echtpaar Van Schaik-van Laar, de ouders van de inzen der. De vraag was wie die drie meisjes wa ren. Het heeft een poosje moeten duren en er kwamen aanvankelijk verwarrende berich ten binnen, maar nu laat de heer Van Schaik ons weten dat de identiteit van de meisjes definitief bekend is. Het was de heer Louws uit Westkapelle die het bij het rechte eind bleek te hebben. Het mooiste is eigenlijk dat de meisjes alle drie nog in leven zijn. In het voorjaar van 2014 is Van Schaik bij de heer Louws op bezoek ge weest. Daar heeft hij kennisgemaakt met de dames Brasser-Westerbeke en Cij- souw-Kaland. Mevrouw Lievense-Wille- boordse was niet aanwezig.

de Wete | 2015 | | pagina 52